{"vars":{{"pageTitle":"Sankcje EU na Rosję: Na tym etapie nie będzie odcięcia Moskwy od płatności SWIFT","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bankowosc","inwazja-rosji-na-ukraine","przelewy-bankowe","rosja","sankcje","swift","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":267609}} }
300Gospodarka.pl

Sankcje EU na Rosję: Na tym etapie nie będzie odcięcia Moskwy od płatności SWIFT

Unia Europejska jest niechętna wykluczeniu Rosji z systemy rozliczeń międzybankowych SWIFT, informuje agencja Reuters. Według jej źródeł UE wstrzymuje się z podjęciem takich kroków, bo pracuje nad nowym pakietem sankcji wobec Moskwy za agresję wobec Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich wezwali w czwartek do zaprzestania dostępu Rosji do systemu płatności SWIFT oraz do dostarczenia Ukrainie broni i amunicji. Społeczność międzynarodowa powinna „nałożyć na Rosję najsurowsze możliwe sankcje, w tym odłączyć Rosję od SWIFT” – zaapelowali we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii.

Inne państwa członkowskie Unii nie są jednak chętne do podjęcia takiego kroku. Choć odcięcie od płatności SWIFT mocno uderzyłoby w rosyjskie banki, to utrudniłoby także odzyskanie pieniędzy europejskim wierzycielom, a Rosja i tak stworzyła by alternatywny system płatności – podaje Reuters.

Jak podaje Reuters, jeden z dyplomatów unijnych powiedział: „Nie wiem o porozumieniu (w sprawie sankcji SWIFT) w tym momencie”.

Inny dyplomata, poinformował, że na tym etapie nie zostanie podjęty krok w sprawie SWIFT, ponieważ miałoby to daleko idące konsekwencje, także w Europie – wynika z informacji Reuters.

SWIFT, (Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) z siedzibą w Belgii to sieć do wysyłania i odbierania poleceń przelewu lub informacji o przelewach. Jest nadzorowana przez banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie.

Odcięcie Rosji od systemu byłoby dla niej bardzo bolesne, bo w ten sposób uniemożliwiłoby jej rozliczanie transakcji w dolarze. Tymczasem większość płatności za sprzedawane przez siebie surowce Rosja otrzymuje właśnie w dolarach.

Wątpliwości w sprawie odcięcia Rosji od SWIFT zgłaszał już wcześniej szef banku centralnego Holandii Klaas Knot, który jako przewodniczący Rady Stabilności Finansowej – instytucji monitorującej miedzynarodowy system finansowy – wyraził obawy o skutki takiego kroku dla europejskiego systemu finansowego.

Reuters przypomina, że według danych z Banku Rozliczeń Międzynarodowych europejskie instytucje finansowe udzieliły większości kredytów wartych 30 mld dolarów, jakie Rosja zaciągnęła w zagranicznych bankach.

Komisja Europejska zaproponuje dzisiaj kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, który miałby objąć strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, blokując im dostęp do kluczowych technologii i rynków, poinformowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.