{"vars":{{"pageTitle":"Sankcje na Rosję i Białoruś. Nie wszystkie firmy zmodyfikowały umowy z kontrahentami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","kontrahenci","najnowsze","news","sankcje","sankcje-gospodarcze","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"27 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":683276}} }
300Gospodarka.pl

Sankcje na Rosję i Białoruś. Nie wszystkie firmy zmodyfikowały umowy z kontrahentami

Jedna piąta firm nie zmodyfikowała umów z kontrahentami pod kątem sankcji gospodarczych nałożonych na Białoruś i Rosję w wyniku agresji rosyjskiej na Ukrainę, wynika z badania EY „Ryzyko związane z sankcjami gospodarczymi”.

– Najczęściej wprowadzane modyfikacje w umowach to tzw. „klauzule sankcyjne”. Zawierają one zapisy stwierdzające nieważność umów w przypadku naruszenia przez kontrahentów przepisów sankcyjnych i oświadczenia, że kontrahent nie narusza sankcji. Jest to rozpowszechniona metoda współdzielenia lub wręcz przerzucania odpowiedzialności za przypadki naruszenia sankcji na kontrahentów. Z tego punktu widzenia dziwić może fakt, że jedna piąta respondentów przyznaje, że nie zmodyfikowała umów z kontrahentami – czytamy w materiale.

Z badania wynika, że ponad dwie trzecie firm dokonała zmian w umowach ze swoimi kontrahentami (69 proc.) lub wręcz zrezygnowała z importu lub eksportu towarów lub usług z/do rynków wschodnich (67 proc). Ponad połowa zakończyła współpracę z którymś z swoich kontrahentów.

Co trzecia firma (31 proc.) była narażona na ryzyko niezamierzonego naruszenia sankcji, a co szósta (16 proc.) przyznaje, że sankcje naruszyła, podano także.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Niemal wszyscy respondenci (88 proc.) zdają sobie sprawę z powagi sankcji i surowych kar za nieprzestrzeganie związanych z nimi przepisów. To do 20 mln zł kary administracyjnej, kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Trzy czwarte firm (74 proc.) podjęło dodatkowe działania w kontekście zarządzania ryzykiem sankcyjnym. Mimo to, część firm nie była w stanie uniknąć konsekwencji związanych z wprowadzeniem sankcji – czytamy dalej.

Skuteczna, z punktu widzenia ryzyka sankcyjnego, weryfikacja kontrahentów powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów. 69 proc. firm potwierdziła w badaniu, że korzysta z usług zewnętrznych doradców w tym zakresie.

Badanie przeprowadzono w drugiej połowie 2023 roku, po 18 miesiącach obowiązywania sankcji.

Polecamy: