{"vars":{{"pageTitle":"Mimo wojny i sankcji Rosja zwiększyła wydobycie i eksport ropy. A przynajmniej tak twierdzi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-paliw","ceny-ropy","eksport","import-surowcow","inwazja-rosji-na-ukraine","ropa-naftowa","rosja","surowce","ukraina","wojna-na-ukrainie","wydobycie-gazu","wydobycie-ropy-naftowej"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":286595}} }
300Gospodarka.pl

Mimo wojny i sankcji Rosja zwiększyła wydobycie i eksport ropy. A przynajmniej tak twierdzi

Wydobycie ropy naftowej wraz z kondensatem gazowym w Rosji w marcu 2022 r. wyniosło 46,57 mln ton. To o 7,3 proc. więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku, podaje rosyjska agencja prasowa Interfax.

Według informacji agencji w całym I kwartale tego roku wydobycie ropy naftowej wraz z kondensatem gazowym wyniosło 135,52 mln ton, czyli o 8,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja Interfax zbiega się w czasie z nasileniem dyskusji w Unii Europejskiej na temat zaostrzenia sankcji wobec Rosji za ludobójstwo, jakiego dopuściło się rosyjskie wojsko na terenach okupowanej Ukrainy. Jedna z opcji to właśnie odcięcie się od dostaw rosyjskiej ropy i gazu.

Takiego radykalnego ruchu domaga się m.in. Polska. Premier Mateusz Morawiecki ocenia, że dotychczasowe sankcje, jakie Zachód nałożył na Rosję nie są skuteczne.

Ale w UE nie ma powszechnej zgody na tak daleko posunięte embargo. Nadal nie jest jasna postawa Niemiec, które wysyłają sprzeczne sygnały w tej sprawie. Według niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht UE musi przedyskutować sprawę embarga w odpowiedzi na masakrę w Buczy i Irpieniu. Z kolei niemiecki minister gospodarki Robert Habeck unika jednoznacznych deklaracji w tej sprawie.

– Każdego dnia pracujemy nad stworzeniem warunków wstępnych i kroków w kierunku embarga i jest to również, w opinii rządu federalnego, a także moim zdaniem, właściwy sposób i taki, który codziennie szkodzi Putinowi – powiedział w poniedziałek.

Tymczasem według Intrefax eksport rosyjskiej ropy naftowej do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw w I kwartale 2022 r. wzrósł o 15,8 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. i wyniósł 57,1 mln ton.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej i jej największym eksporterem na świecie. Jej eksport wynoszący około 5 mln baryłek ropy naftowej dziennie stanowi około 12 proc. światowego handlu. Około 60 proc. rosyjskiego eksportu ropy trafia do Europy, a kolejne 20 proc. do Chin.

Kolejne rezerwy ropy zostaną uwolnione. Ma to zapobiec wahaniom cen paliw