{"vars":{{"pageTitle":"Kolejne sankcje na Rosję? Odcięcie od rosyjskiej ropy nadal jest przedmiotem debat w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-ropy","inwazja-rosji-na-ukraine","josep-borrell","komisja-europejska","makroekonomia","ropa","rosja","sankcje","sankcje-gospodarcze","ukraina","unia-europejska","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":288032}} }
300Gospodarka.pl

Kolejne sankcje na Rosję? Odcięcie od rosyjskiej ropy nadal jest przedmiotem debat w UE

Zakaz importu ropy z Rosji przez kraje Unii Europejskiej zostanie wprowadzony do pakietu sankcji „prędzej, czy później”, ocenia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. O embargu na rosyjską ropę mają w poniedziałek rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych UE.

– [Embargo na ropę naftową] nie znajduje się w piątym pakiecie sankcji, o którym dzisiaj dyskutujemy, to tylko węgiel. Ale zostanie to omówione w poniedziałek na posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych UE. Prędzej czy później – mam nadzieję, że prędzej – to się stanie – cytuje Josepa Borrella Financial Times.

UE w czwartek ma zatwierdzić kolejny pakiet sankcji na Rosję, w odpowiedzi na masakrę w Buczy, dokonaną przez rosyjską armię. Obejmuje on m.in. zakaz importu węgla z Rosji na teren UE, a także zakaz wjazdu rosyjskich tirów i zamknięcie unijnych portów przed statkami z Rosji. Sankcje mają też zostać rozszerzone na kolejnych rosyjskich oligarchów, a także członków rodziny Władimira Putina.

Ale część krajów UE nawołuje do wprowadzenia zakazu importu paliw z Rosji, bo to, ich zdaniem, uderzyłoby w podstawy rosyjskiej gospodarki. Wśród państw, które opowiadają się za odcięciem od rosyjskiej ropy jest m.in. Polska i kraje bałtyckie. W UE nie ma jednak zgody na tak daleko idące decyzje, sprzeciwiają się im Niemcy, prawdopodobnie nie poparły by ich również Węgry, które są gotowe nawet płacić za rosyjskie dostawy w rublach, zgodnie z życzeniem Kremla.

Zaostrzenia sankcji domaga się Ukraina. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w czwartek przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że sankcje węglowe są „krokiem naprzód”, ale Kijów wciąż domaga się „pełnego embarga na ropę i gaz dla Rosji”.

Potężne sankcje UE na Rosję po masakrze w Buczy. Zakaz importu węgla, „nie” dla rosyjskich statków i tirów [Aktualizacja]