{"vars":{{"pageTitle":"Sankcje Zachodu nie działają na Rosję, bo ma innych partnerów. Chiny, Iran, Korea Płn sprzedają, co mają","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","dostawy-broni","drony","iran","korea-polnocna","najnowsze","rosja","sankcje","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709168}} }
300Gospodarka.pl

Sankcje Zachodu nie działają na Rosję, bo ma innych partnerów. Chiny, Iran, Korea Płn sprzedają, co mają

Sankcje nałożone na Rosję przez kraje Zachodu nie odnoszą założonego skutku, ponieważ wiele innych państw wspiera agresora gospodarczo i militarnie.

Rosja, przestawiając swoją gospodarkę na tory wojenne, nie tylko zakwestionowała rozwój dalszego dobrobytu w kraju, ale także uzależniła się, od różnych państw, które omijając sankcje, dostarczają jej m.in. niezbędny sprzęt militarny, informuje dziennik Frankfurter Rundschau.

Największy partner handlowy

Najważniejszym tego typu partnerem handlowym Rosji są Chiny.

Około 90 procent towarów, które w rozumieniu państw zachodnich są produktami o wysokim znaczeniu strategicznym dostarczyły Chiny – powiedział analityk badawczy instytutu Carnegie China, Nathaniel Sher, dla Kyiv Independent.

W 2023 roku Chiny sprzedały do Rosji o 30 procent więcej towarów (wyprodukowanych w kraju lub ponownie reeksportowanych) w porównaniu z rokiem poprzednim. Co najczęściej docierało do Rosji? Przede wszystkim drony, mikroprocesory i część maszyn. Łącznie eksport z Chin do Rosji od 2021 roku wzrósł o 121 proc.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Chiny sprzedają wiele produktów z podwójnym zastosowaniem, które mogą być użyte zarówno do produkcji cywilnej, jak i militarnej.

Trzeba włożyć większy wysiłek w to, żeby produkty o podwójnym zastosowaniu, które trafiają na pole bitwy, nie docierały do Rosji – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zasilanie rosyjskiego rynku towarami z Chin lub via Chiny podważa skuteczność sankcji.

Dostarczyciel starej amunicji

Kolejnym ważnym sojusznikiem Rosji, wspierającym ją militarnie jest Korea Północna. Według informacji pochodzących z południowokoreańskiej agencji wywiadowczej, obecnie Korea Płn dostarcza do Rosji artylerię i inną broń z lat siedemdziesiątych. Ma się czym dzielić – według Departamentu Stanu USA, w 2021 roku Korea Północna przeznaczyła aż 26 proc. swojego PKB na cele obronne. Jest to wynik większy od jakiegokolwiek z badanych 170 państw.

Głównie drony

Jednym z najbardziej kluczowych partnerów dla Rosji pod względem eksportu broni jest Iran. Jak relacjonuje amerykański  Washington Post, Rosja jest w coraz większym stopniu uzależniona od dostaw broni z tego kraju – to tam pozyskuje drony, amunicję powietrze-ziemia oraz artyleryjską. Na terenie Rosji powstanie irańska fabryka dronów.

W ramach porozumienia Rosja magazynuje w Iranie ropę. Rosyjskie koncerny energetyczne będą też wydobywać złoża z irańskich pól naftowych oraz gazowych. Oba kraje łączą także liczne powiązania bankowe.

Polecamy: