{"vars":{{"pageTitle":"Scrollowanie w sypialni: Polacy idą z telefonem do łóżka. I bez poczucia winy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","infografika","internet","media-spolecznosciowe","najnowsze","sen","smartfon","telefon"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"6 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713029}} }
300Gospodarka.pl

Scrollowanie w sypialni: Polacy idą z telefonem do łóżka. I bez poczucia winy

Korzystanie w łóżku z urządzeń cyfrowych to już niemal chleb powszedni. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Nad Wisłą przyznaje się do tego 80 proc. osób. Przede wszystkim sprawdzamy maile, wiadomości i SMS-y.

Skąd to wiemy? Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy technologicznej NordVPN. Odpowiedzi na pytania dotyczące chodzenia z ekranem do łóżka udzielili mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Francji, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Polski, Meksyku i Japonii. Swoimi opiniami podzieliły się osoby w wieku 18-74 lata, z wyjątkiem Meksyku (18-64 lat). W sumie przebadano 15 600 osób: po 800 osób z Hiszpanii i Szwajcarii oraz po 1000 osób z pozostałych krajów.

Ilu Polaków korzysta w łóżku z urządzeń?

Jaki obraz wyłonił się po przeanalizowaniu odpowiedzi? Spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu prym wiodą Meksykanie – aż 97 proc. użytkowników internetu przegląda, ogląda i surfuje online, leżąc w łóżku. Szwajcarzy z kolei zajęli  ostanie miejsce. Tu na korzystanie z urządzeń cyfrowych (smartfony, tablety, laptopy lub telewizor) w łóżku wskazało 75 proc. z nich.

W przypadku respondentów z Polski, do sięgania po ekrany w łóżku przyznaje się 80 proc. osób. Według badania 80 proc. Polaków korzysta w łóżku z co najmniej jednego rodzaju urządzenia elektronicznego, przy czym 96 proc. wybiera smartfon lub komputer/laptop.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Globalnie większość użytkowników technologii angażuje się w wirtualne aktywności przed pójściem spać – 89 proc. respondentów deklaruje korzystanie z urządzeń elektronicznych w łóżku wieczorem lub w nocy. Tymczasem ludzie o poranku nie mają ochoty spędzać zbyt wiele czasu na scrollowaniu, oglądaniu ani na innych aktywnościach wymagających patrzenia w ekran – tylko 38 proc. użytkowników urządzeń w łóżku twierdzi, że korzysta z nich w godzinach porannych czytamy w raporcie NordVPN.

Sprawdzamy maile i wiadomości

Jak pokazało badanie rano ludzie najczęściej sprawdzają wiadomości, pocztę e-mail i media społecznościowe, leżąc jeszcze w łóżku, natomiast użytkownicy nocą zazwyczaj oglądają filmy i programy telewizyjne na swoich ulubionych platformach streamingowych.

Generalnie Meksykanie najczęściej sprawdzają swoje media społecznościowe z samego rana – robi to 72 proc. użytkowników. Natomiast Polacy przodują w sprawdzaniu e-maili, wiadomości i SMS-ów. Wskazuje na to 73 proc. ankietowanych. Poza sprawdzaniem skrzynek Polacy spędzają czas w swoich sypialniach na mediach społecznościowych czy oglądaniu filmików w sieci.

Rozrywka czy strata czasu?

NordVPN ustaliła też, że globalnie spośród wszystkich osób korzystających z urządzeń w łóżku wieczorem lub w nocy, prawie połowa (46 proc.) jest zadowolona z czasu spędzanego z urządzeniem w ręku.

Wyniki badań w Polsce pokazują natomiast, że 52 proc. użytkowników spędza tyle czasu online, ile chce. Tylko 10 proc. twierdzi, że spędza tego czasu za dużo, a jedynie 5 proc. badanych przyznało, że chciałoby mieć tego czasu z urządzeniem więcej. Jednocześnie blisko połowa respondentów z Polski zgadza się, że długotrwałe korzystanie z urządzeń mobilnych w łóżku sprawiło, że poczuli, że marnują czas. A 60 proc. twierdzi, że czynność ta negatywnie wpływa na ich jakość snu.

To też może Cię zainteresować: