{"vars":{{"pageTitle":"Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. Żaden poseł nie głosował przeciw","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-panstwa","finanse-publiczne","inwazja-rosji-na-ukraine","obronnosc","pkb","prawo","wojna","wojsko","wojskowosc","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"12 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":275134}} }
300Gospodarka.pl

Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. Żaden poseł nie głosował przeciw

Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny, zakładającą zwiększenie liczebności armii do 300 tys. żołnierzy, modernizację sił zbrojnych oraz zwiększenie wydatków na ten cel 3 proc. PKB w 2023 r. Ustawę poparło 450 posłów, nikt nie był przeciwny, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie przyjęli kilkanaście poprawek, zgodnie z którymi minister obrony narodowej planując wydatki na modernizację techniczną Sił Zbrojnych, uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa.

Zapis ten wprowadzono zamiast proponowanego wcześniej rozwiązania, wedle którego udział polskiego przemysłu zbrojeniowego w wydatkach na modernizację Sił Zbrojnych miał wynosić 50% rocznie.

Inna z poprawek zakłada, że Rada Ministrów w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, po uzyskaniu opinii sejmowej komisji właściwej do spraw obrony państwa, ustanowi Pakiet Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025. Pakiet miałby obejmować priorytetowe zadania dotyczące modernizacji i wyposażenia sił zbrojnych, zwiększenia liczebności oraz składu bojowego poszczególnych elementów sił zbrojnych.

Poprawki dotyczą także delegacji dla ministra obrony narodowej do wydania rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu powoływania do zawodowej służby wojskowej czy możliwości kształcenia równocześnie na uczelni wojskowej i innej.

Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ustawa zakłada powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma umożliwiać pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. Ma być on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji czy wpłat z budżetu państwa.

Projekt ustawy o obronie Ojczyzny w wersji przyjętej przez rząd zakładał przyspieszenie planowanego wzrostu nakładów na armię do 2,3 proc. w roku 2023 i do 2,5 proc. w roku 2024 i latach następnych (wobec 2,2 proc. PKB w br.). Jednak w trakcie prac sejmowych, ze względu na sytuację geopolityczną zwiększono planowane nakłady na rok przyszły do 3% PKB.

Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przejście przez kandydata rocznego szkolenia, które da mu prawo przystąpienia do służby zawodowej.

Jednocześnie wprowadza:

– uproszczenie mechanizmów rekrutacji,

– zwiększenie kadry rezerwowej,

– wprowadzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby wojskowej,

– bardziej elastyczne zasady awansu,

– likwidację „szklanego sufit” dla szeregowych i podoficerów,

– system uposażeń dla studentów studiów wojskowych na poziomie żołnierzy zawodowych w tym samym stopniu.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw, wykonawcze do ustawy mają natomiast nie później niż 18 miesięcy od jej ogłoszenia.