{"vars":{{"pageTitle":"Sejm wybrał marszałka, umowa koalicyjna zrealizowana. Spór o prezydium [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elzbieta-witek","main","marszalek-sejmu","najnowsze","pierwsze-posiedzenie-sejmu","polska-2050","sejm","szymon-holownia","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"13 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":625816}} }
300Gospodarka.pl

Sejm wybrał marszałka, umowa koalicyjna zrealizowana. Spór o prezydium [AKTUALIZACJA]

Potwierdził się jeden z zapisów umowy koalicyjnej. Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Posłowie wybrali też wicemarszałków. Do prezydium Sejmu nie weszła przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości, które ma największy klub parlamentarny. 

W trakcie pierwszego posiedzenia nowego Sejmu posłowie dokonali wyboru marszałka. Nie jest zaskoczeniem, że został nim lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Objęcie przez niego tego stanowiska zostało zapisane w umowie koalicyjnej. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

– Wiele się tutaj zmieni i najważniejsze znów stanie się słowo patria a nie partia – powiedział Szymon Hołownia w swoim inauguracyjnym przemówieniu.

Zapewnił, że „z hukiem wyjedzie zamrażarka sejmowa”. Obiecał też, że da posłom więcej czasu na zadawanie pytań rządowi oraz, że spod Sejmu znikną betonowe barierki. Sejm ma się także otworzyć na media.

Szymon Hołownia wskazał również, że do Sejmu wróci niezależność:

– Sejm nie będzie już punktem obsługi rządu. Nie będzie czyjąkolwiek maszynką do głosowania. Sejm nie będzie już azylem dla przestępców, trybuną dla pogardy – mówił.

Nowy marszałek został wybrany bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało na niego 265 osób. Jego kontrkandydatka Elżbieta Witek z PiS uzyskała 193 głosy.

Jakie uprawnienia ma marszałek Sejmu?

Marszałek Sejmu kieruje obradami Sejmu, ale to nie tylko. Konstytucja daje mu mocną pozycję w systemie władzy. W szczególnych okolicznościach marszałek Sejmu może przejąć funkcję Prezydenta RP. To właśnie dlatego nazywany jest drugą osobą w państwie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Następuje to na krótki okres, jeżeli: prezydent nie obejmie stanowiska z powodu stwierdzenia nieważności wyborów lub jeśli odmówi złożenia przysięgi, prezydent zostanie uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezdolnego do sprawowania urzędu lub sam zawiadomi o tym marszałka Sejmu bądź jeśli prezydent zostanie postawiony w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu.

Inne okoliczności to wygaśnięcie mandatu prezydenckiego ze względu na śmierć prezydenta lub złożenie przez niego rezygnacji albo uznanie prezydenta za trwale niezdolnego do sprawowania jego urzędu przez Zgromadzenie Narodowe większością 2/3 głosów.

Marszałek Sejmu sprawuje funkcję prezydenta do czasu, kiedy okoliczności umożliwiające to prezydentowi ustaną lub zostanie wybrana nowa głowa państwa.

Kto do prezydium Sejmu

Sejm podjął też decyzję o składzie prezydium. Zgodnie z przyjętą uchwałą może w nim zasiadać sześcioro wicemarszałków. Tym samym każdy klub obecny w Sejmie może mieć swojego reprezentanta.

Od początku jednak kontrowersje wzbudzała kandydatura Elżbiety Witek, jaką zgłosił na stanowisko wicemarszałka klub Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko tej kandydaturze protestowały kluby koalicyjne zarzucając Witek łamanie standardów demokratycznych w czasie, gdy była ona marszałkiem Sejmu w poprzedniej kadencji. Ostatecznie kandydatka PiS nie uzyskała wymaganej większości.

Na stanowiska wicemarszałków zostali wybrani Krzysztof Bosak z Konfederacji, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Dorota Niedziela i Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej oraz Piotr Zgorzelski z PSL.

To też może Cię zainteresować: