{"vars":{{"pageTitle":"Sekretarz USA ds. energii: Wyślemy "każdą dostępną cząstkę" LNG, aby Europa uniezależniła się od Rosji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo-energetyczne","energetyka","energia-atomowa","europa","jennifer-granholm","lng","main","male-reaktory-jadrowe","niezaleznosc-energetyczna","odnawialne-zrodla-energii","rosja","smr","transformacja-energetyczna","usa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"23 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":280292}} }
300Gospodarka.pl

Sekretarz USA ds. energii: Wyślemy „każdą dostępną cząstkę” LNG, aby Europa uniezależniła się od Rosji

Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, by zwiększać eksport gazu LNG do Europy. – Wysyłamy w tej chwili europejskim krajom każdą możliwą cząsteczkę LNG, którą możemy wysłać – mówiła w przeddzień szczytu Międzynarodowej Agencji Energetycznej Sekretarz USA ds. Energii, Jennifer Granholm.

Jeśli chodzi o ograniczanie zależności od importu surowców energetycznych z Rosji, działamy razem w tandemie z Unią Europejską. Robimy teraz wszystko, co w naszej mocy, aby zwiększyć nasze wspólne bezpieczeństwo energetyczne i przeciwstawić się zbrodniczej agresji Putina – tak mówiła podczas spotkania prasowego 22 marca Jennifer Granholm.

Amerykańska sekretarz ds. energii przyjechała do Europy na szczyt państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Dyskusja na szczycie ma dotyczyć zielonej transformacji, neutralności klimatycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Rzecz jasna, nieuniknionym kontekstem tegorocznego spotkania będzie rosyjska inwazja na Ukrainę i kwestia zależności Europy od importu węglowodorów z Rosji.

Stany Zjednoczone robią w tej chwili wszystko, co w naszej mocy, by zwiększyć produkcję i eksport ropy i gazu do Europy. Wysyłamy Europie każdą możliwą cząsteczkę LNG, którą możemy wam wysłać, żeby zmniejszyć zależność poszczególnych krajów od Rosji – mówiła dziennikarzom Jennifer Granholm.

Zmiana klimatu i wojna

Tocząca się w Europie wojna i wielkie powodzie w Australii to zdaniem Granholm świetne symbole tego, w jakim momencie swojej historii znajduje się ludzkość. Jak wskazywała, celem polityki energetycznej musi być obecnie nie tyle odejście od importu surowców z Rosji, by powstrzymać działania Putina, ale także transformacja całego sektora energii.

Tylko czysta energia jest obecnie prawdziwym rozwiązaniem – wskazała sekretarz. I dodała, odpowiadając na pytanie 300Gospodarki, że dostrzega ogromne pole do współpracy Stanów i państw członkowskich Unii w zakresie niskoemisyjnych technologii.

Jako pierwszy przykład wskazała Polskę i nasze zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi typu SMR. Rzeczywiście, jeszcze w 2021 roku kilka polskich firm zdecydowało się inwestować w tę technologię, między innymi we współpracy z amerykańskim NuScale. Wśród polskich firm, które mocno stawiają na małe reaktory jądrowe są np. KGHM,  UnimotOrlen i Synthos, Ciech oraz Grupa Polsat Plus.


Więcej o technologii atomowej w Polsce, w tym SMR, pisaliśmy tutaj:


Państwa takie jak Polska czy Rumunia to kraje, które są bardzo mocno zainteresowane tą technologią. Do tego są kraje europejskie, które wręcz agresywnie starają się zwiększać swoją moc pochodzącą z energetyki wiatrowej. Stany mogłyby się tutaj czegoś nauczyć od Europy – odpowiedziała nam Jennifer Granholm.

Podkreśliła także, że administracja Stanów Zjednoczonych w swojej polityce klimatycznej bardzo ważną rolę przyznaje energii atomowej.

To inaczej niż Unia Europejska, a w jej ramach Niemcy. Jak pisaliśmy w kilku wcześniejszych artykułach, UE nie zdecydowała się postawić na atom ani w strategii Fit for 55 ani w będącej odpowiedzią na rosyjską agresję strategii REPowerEU.

Sekretarz stwierdziła także, że dostrzega pole do współpracy badawczej z Europą jeśli chodzi o energię geotermalną, zielony wodór i technologię wyłapywania dwutlenku węgla z atmosfery.

Właściwie wszyscy na świecie powinniśmy nad tym wspólnie pracować, to jest wyzwanie i zadanie dla nas wszystkich – dodała.

Co dalej z importem z Rosji?

Jednak największym wyzwaniem na najbliższe tygodnie jest zmniejszenie zależności europejskich państw od importu węglowodorów z Rosji. Musi ono, zdaniem Granholm, iść dwukierunkowo – poprzez zwiększanie podaży ropy i gazu przez innych eksporterów, jak Stany oraz poprzez zwiększanie wydajności energetycznej.

W perspektywie krótkoterminowej przygotowuje swoje strategie dla Europy także MEA.

Chodzi o pokazanie, jak możemy tu i teraz sprawić, że Europa będzie potrzebowała mniej gazu i ropy od Rosji – mówi Jennifer Granholm.

MEA wskazuje na przykład na zmniejszanie temperatury, do jakiej ogrzewamy budynki czy rezygnację z podróży lotniczych i samochodów na rzecz transportu zbiorowego i kolei w miastach.

Wszyscy mamy do odegrania rolę w tej wojnie i wszyscy możemy się przyłożyć do osiągnięcia wspólnego celu. Zresztą jeśli chodzi o transport publiczny, to Stany akurat mają dużo do nauczenia się od Europy – podsumowała Jennifer Granholm.


Czytaj też:


Chcesz pomóc Ukrainie i uchodźcom? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej

Przygotowaliśmy także poręczną, skrótową infografikę przedstawiającą różne formy pomocy oraz zweryfikowane organizacje pomocowe i zbiórki (angielska wersja poniższej infografiki jest dostępna pod tym linkiem).