{"vars":{{"pageTitle":"Siedem lokalizacji w całej Polsce. Orlen pokazał, gdzie będą pierwsze SMRy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","main","najnowsze","orlen","pkn-orlen","smr"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"17 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":544884}} }
300Gospodarka.pl

Siedem lokalizacji w całej Polsce. Orlen pokazał, gdzie będą pierwsze SMRy

Gdzie staną pierwsze jądrowe reaktory modułowe w Polsce? PKN Orlen ogłosił wstępne lokalizacje dla SMR-ów spółki Orlen Synthos Green Energy.

Lokalizacje przedstawił na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Według słów szefa Orlenu modułowe reaktory jądrowe Orlen Synthos Green Energy powstaną we Włocławku, Ostrołęce, Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Dąbrowie Górniczej, Stawach Monowskich. Krakowie  oraz w okolicach Warszawy.

Prezes Orlenu zaznaczył, że analizy prowadzone wspólnie z Synthosem pokazały, że technologia GE Hitachi jest technologią najbardziej zaawansowaną. Pierwszy reaktor w tej technologii powstanie w Kanadzie na przełomie 2028 i 2029 roku.

Energia tania, czysta i bezpieczna

Atom, a zgłasza tzw mały atom to bardzo dobra droga do uzupełnienia naszych zasobów. Polska potrzebuje tanich, bezpiecznych i czystych źródeł energii – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy by przez rozproszony uklad posadowienia SMR, w co najmniej w 20 kilku miejscach w Polsce, zapewnić powszechny dostęp do taniej i bezpiecznej energii – dodał.

Zaznaczył, że SMR potrzebuje tylko 10 proc. powierzchni, jakiej potrzebuje „tradycyjna” elektrownia jądrowa.


Czytaj także: Modułowe reaktory jądrowe. Wszystko co trzeba wiedzieć o SMR-ach [EXPLAINER]


Wcześniej dziś amerykańskie instytucje finansowe EXIM Bank i U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowały finansowanie w wysokości do 4 mld dolarów dla projektu Orlen Synthos Green Energy. Także banki PKO BP, Pekao, BGK i Santander Bank Polska wyraziły wolę współfinansowania przedsięwzięcia.

Atomowe plany Orlenu i Synthosu

Pod koniec 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę w sprawie utworzenia spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Jej głównym celem jest przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Synthos Green Energy w marcu 2023 roku stał się stroną umowy o współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


W styczniu 2023 roku prezes Daniel Obajtek zapowiadał, że grupa chce powstania aż 76 modułowych reaktorów w 26 lokalizacjach. Wszystkie one miałyby być gotowe w 2038 roku. Z kolei w rozmowie z ISBnews w marcu prezes Orlenu podawał, że pierwsze reaktory powstaną do 2030 roku, a kilkanaście kolejnych – w ciągu następnych pięciu lat.

Daniel Obajtek wskazał też, że PKN Orlen jest zainteresowany rozszerzeniem swojej wyłączności na technologię BWRX-300 na kolejne kraje w Europie Centralnej poza Polską.

Polecamy też: