{"vars":{{"pageTitle":"Skokowy wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje odpowiedź","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberataki","cyberbezpieczenstwo","cyberprzestepczosc","cyfryzacja","krzysztof-gawkowski","ministerstwo-cyfryzacji","najnowsze","polska","technologia"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"11 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703200}} }
300Gospodarka.pl

Skokowy wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje odpowiedź

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ma też powstać nowe niezależne Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa. To odpowiedź na skokowy wzrost liczby cyberataków, jaki nastąpił w ubiegłym roku. 

Według danych resortu w Polsce wciąż utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia atakami cybernetycznymi.

W minionym roku odnotowaliśmy ponad 80 tys. cyberataków w polskiej przestrzeni internetowej. Jest to prawie 100 proc. więcej niż w 2022 roku. Od początku naszych rządów zwiększyliśmy koordynację cyberbezpieczeństwa, powołując nowe sektory i departamenty ds. cyberbezpieczeństwa – mówił na konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada nowelizacje ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ma to być odpowiedź na tak gwałtowny wzrost ataków cybernetycznych na polskie instytucje. Według ministerstwa  jest on wynikiem zaniedbań i chaosu, który w sferze cyfryzacji pozostawił po sobie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nowa wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, wdrożona zgodnie z dyrektywą NIS 2, została dodana do listy projektów ustawowych Rady Ministrów.

Pojawianie się nowych cyberzagrożeń, jak również szybki wzrost katalogu usług publicznych dostępnych online, powodują, że instytucje publiczne jak i podmioty prywatne odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo będą zmuszone poświęcać coraz więcej środków na zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Zmieniająca się sytuacja międzynarodowa oraz konieczność dostarczenia usług dużej grupie nowych klientów sprawia, że niezbędne jest dalsze wzmacnianie podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – poinformowano.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Niebawem ma także powstać nowa rządowa strategia cyberbezpieczeństwa a wraz z nią powołane zostanie nowe Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa NASK. Będzie ono niezależne od istniejących już oddziałów i powstanie przy użyciu środków z budżetu państwa oraz dotacji unijnych.

W Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczną się również prace nad wdrożeniem Data Act. Akt w sprawie danych, stanowi jeden z aktów prawnych Unii Europejskiej, który ma na celu poprawę wykorzystania rosnącej liczby danych w Europie oraz wspieranie tworzenia jednolitego rynku danych w UE. Te cele zostały ogłoszone przez Komisję Europejską w Europejskiej strategii dotyczącej danych w 2020 roku.

Polecamy także: