{"vars":{{"pageTitle":"Skończyłeś podstawówkę i mieszkasz w Polsce? Tyle lat będziesz pracował","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["eurostat","kariera","main","najnowsze","najwazniejsze","praca","rynek-pracy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597821}} }
300Gospodarka.pl

Skończyłeś podstawówkę i mieszkasz w Polsce? Tyle lat będziesz pracował

Pracujemy coraz dłużej. Dla 15-latka mieszkającego w Polsce oczekiwany czas trwania kariery zawodowej to 34,6 roku. Długo? Nie, to mniej niż średnia w krajach Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu.

Eurostat opublikował właśnie dane na temat oczekiwanej długości aktywności zawodowej mieszkańców Europy. Badanie obejmuje kraje Unii Europejskiej, państwa stowarzyszone w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu i te aspirujące do UE.

Wskaźnik duration of working life pokazuje szacunkową liczbę lat aktywności zawodowej w czasie trwania życia osoby, która obecnie na 15 lat. Nie jest to do końca tożsame z liczbą lat pracy (według definicji Eurostatu aktywni zawodowo to także bezrobotni), raczej z okresem, w którym ktoś jest obecny na rynku pracy.

Polska poniżej średniej

Główny wniosek z danych Eurostatu? Najdłuższy okres aktywności zawodowej czeka młodych z Islandii. W przypadku tego kraju ma on trwać 45,4 roku. To Islandczycy będą pracować najdłużej.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Holandia. Obywatele tego kraju będą na rynku pracy przeciętnie przez 43,2 roku.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Na trzeciej pozycji znalazła się Szwecja. W tym przypadku długość zawodowego życia to 42,6 roku.

Całość pokazuje ten wykres sporządzony na podstawie danych Eurostatu:

W Polsce wskaźnik długości trwania zawodowego życia jest poniżej średniej unijnej. Według danych za 2022 rok wynosił on 34,6 roku. Aktywność zawodowa w Polsce jest więc stosunkowo krótka i pod tym względem bliżej nam do krajów południa Europy. To one zajmują ostatnich sześć miejsc w zestawieniu Eurostatu.

Kobiety pracują krócej

Eurostat sprawdził też jak długo aktywne zawodowo będą kobiety i mężczyźni. I generalny wniosek jest jeden: co do zasady mężczyźni pracują dłużej.


Polecamy: Podatki w Polsce są za wysokie? To mit. Na tle innych państw OECD jesteśmy przeciętniakiem


Tylko w kilku krajach okres aktywności zawodowej kobiet będzie dłuższy niż mężczyzn. Na Litwie i w Estonii kobiety będą pracować odpowiednio o 1,6 roku i 0,8 roku dłużej niż mężczyźni. Mała różnica – 0,4 roku – jest też w Finlandii. Na Łotwie aktywność zawodowa mężczyzn i kobiet ma trwać tyle samo.

W pozostałych badanych krajach jest inaczej. Ogólnie w UE mężczyźni będą pracować o 4,4 roku dłużej niż kobiety. Krajami o największych różnicach między płciami są Włochy (8,9 roku), Grecja (7 lat), Rumunia (6,9 roku), Malta (6,8 roku), Cypr (6,3 roku), Irlandia i Czechy (po 6 lat).

Jak wypada Polska? Z szacunków Eurostatu wynika, że Polki będą pracowały 32,2 roku. Przewidywany okres aktywności zawodowej Polaków to 36,8 roku. Różnica jest więc nieco większa niż unijna średnia.

Czas aktywności zawodowej się wydłuża

Eurostat zwraca uwagę, że okres aktywności zawodowej stopniowo wydłuża się w całej Europie.

Od 2002 r. oczekiwana długość życia zawodowego w UE stale rosła z 32,4 roku do 35,9 roku w 2019 r. W 2020 r., w związku z kryzysem zdrowotnym związanym z COVID-19, oczekiwana długość życia zawodowego zmniejszyła się do 35,6 roku. Ale teraz ponownie wzrosła i wynosi 36,5 roku.

Nie inaczej jest i w Polsce. Pokazuje to wykres poniżej. Okres przewidywanej aktywności zawodowej stale się wydłuża od co najmniej 2007 roku, z roczną przerwą pandemiczną.

Dlaczego pracujemy coraz dłużej

Prognozy długości życia zawodowego, jakie publikuje unijny urząd statystyczny, to pochodna kliku bieżących informacji z gospodarek krajów. Przede wszystkim z rynku pracy, ale też demograficznych.

Wskaźnik opiera się na analizie wszystkich sytuacji osób dorosłych w danym kraju i uwzględnia dwie główne zmienne. Pierwsza to oczekiwana długość życia w danym społeczeństwie. Druga, to wskaźniki aktywności zawodowej.

W obu przypadkach w Polsce w ostatnim roku odnotowano poprawę. Średni czas oczekiwanego trwania życia dla osób w wieku 60 lat to obecnie 21,2 roku (rok wcześniej było to 19,9 roku). Natomiast w przypadku osób w wieku 65 lat to 17,5 roku (było 16,4). Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Z kolei wskaźnik aktywności zawodowej biją rekordy.  W I kwartale 2023 r. dla osób w wieku produkcyjnym wyniósł on 81,1 proc. To najwięcej w historii.

opracował Marek Chądzyński

Polecamy także: