{"vars":{{"pageTitle":"Tak dużego wzrostu płac nikt się nie spodziewał. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","main","makroekonomia","najnowsze","pensje","place","rynek-pracy","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":444848}} }
300Gospodarka.pl

Tak dużego wzrostu płac nikt się nie spodziewał. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]

Średnia płaca w Polsce w lutym 2024 r. wyniosła 7978,99 zł, podał Główny Urząd Statystyczny. To o 12,9 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dane były znacznie lepsze niż prognozowali ekonomiści. A w zestawieniu z niską inflacją realne tempo podwyżek jest największe od kilkunastu lat. 

Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.

GUS opublikował dane o wynagrodzeniach w poprzednim miesiącu. Chodzi o średnie pensje wypłacane w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób.
Według danych GUS średnia płaca w lutym 2024 r. była większa o 12,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Obecnie przeciętne wynagrodzenie to 7978,99 zł brutto.

Ile wynosi średnia płaca

Tempo wzrostu średniej płacy jest wyższe niż oczekiwali ekonomiści. Eksperci spodziewali się, że pensja wzrośnie o 11,5 proc. rok do roku.

Jednocześnie wzrost płac jest teraz wyższy od od inflacji. Inflacja w lutym 2024 r. wyniosła 2,8 proc.

Średnie wynagrodzenia w podziale na branże przedstawiają się następująco:

Jak kształtowało się średnie miesięczne wynagrodzenie w firmach w ciągu ostatnich lat pokazuje ten wykres:

Wzrost płac nabiera tempa

Ekonomiści zwracają uwagę, że tempo wzrostu płac w zestawieniu z niską inflacją oznacza bardzo duży realny wzrost wynagrodzeń. Jest on najwyższy od kilkunastu lat.

Eksperci z mBanku oceniają, że pensje dopiero się rozpędzają, a ostatnie dane nie są efektem czynników jednorazowych.

– Płace są na silnie wzrostowej trajektorii. Nie doszukujmy się czynników jednorazowych, bo wyłączając sektory „podejrzane” po prostu ich nie ma. Rozpęd płac nie słabnie, a nawet można zaryzykować tezę, że nabiera tempa – napisali na platformie X.

Ekonomiści Banku ING zwracają uwagę, że przedsiębiorcy deklarują dalsze podwyżki, co widać w badaniach ankietowych

– Gotowość firm, szczególnie dużych, do podwyżek bliska rekordom wg ankiet NBP. Dodatkowo zaplanowano 20% wzrost płacy minimalnej w 2024. (…) Konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu krajowej gospodarki, ale w dzisiejszej produkcji widać także ożywienie działów eksportowych – komentowali w mediach społecznościowych.

Jakie jest zatrudnienie w firmach

GUS podał też dane o zatrudnieniu. Według tych informacji liczba etatów w firmach wzrosła o -0,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku i wyniosła 6510,9 tys.

To informacje takie same, jak spodziewali się ekonomiści. Według prognoz ekspertów zatrudnienie miało wzrosnąć o -0,2 proc. rok do roku.

Zatrudnienie w poszczególnych branżach w w lutym 2024 r. wyglądało następująco:

Jeśli interesują cię dane o średnich płacach w poszczególnych województwach, to tu znajdziesz aktualne informacje: