{"vars":{{"pageTitle":"Średnia pensja w sierpniu o 4% wyższa niż przed rokiem. "Rynek pracy w Polsce powoli się odbudowuje"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gospodarka","gus","makroekonomia","polska","srednie-wynagrodzenie","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"17 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":62205}} }
300Gospodarka.pl

Średnia pensja w sierpniu o 4% wyższa niż przed rokiem. „Rynek pracy w Polsce powoli się odbudowuje”

W sierpniu 2020 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,5 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 6295,0 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 4,1 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 5337,65 zł – podał GUS.

W stosunku do lipca poziom zatrudnienia wzrósł, natomiast w przypadku wynagrodzeń odnotowano spadek w ujęciu miesięcznym.

„W sierpniu w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, przyjęcia w jednostkach, a także powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, co przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem” – podał GUS.

Spadek poziomu wynagrodzeń w ujęciu miesięcznym spowodowany był m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń).

Ekonomiści mBanku wskazują, że rynek pracy powoli się odbudowuje, ale niska dynamika płac może pozostać na dłużej.

A to, jaką anomalią dla rynku pracy jest 2020 rok doskonale odzwierciedla poniższy wykres, autorstwa analityków Banku Pekao.

Czytaj także:

Płaca minimalna wzrośnie o 200 zł. Rząd ustalił jej wysokość na 2021 rok