{"vars":{{"pageTitle":"Stan wiedzy Polaków o energetyce jest niewielki. Nie brakuje dezinformacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cieplownictwo","dezinformacja","energetyka","energia-elektryczna","fake-newsy","najnowsze","ogrzewanie","ptez","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":701559}} }
300Gospodarka.pl

Stan wiedzy Polaków o energetyce jest niewielki. Nie brakuje dezinformacji

Jedna czwarta Polaków nie wie, z jakich źródeł pochodzi w Polsce energia. A trzy czwarte nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest pakiet Fit for 55. To niektóre wnioski z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Jednocześnie w internecie nie brakuje dezinformacji.

Badanie pokazało też, że 37 proc. respondentów uważa, że transformacja to jedynie korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Taki sam odsetek nie wie, czy Polska powinna korzystać z gazu ziemnego w procesie transformacji.

Rozwój OZE popiera 80 proc. badanych. Natomiast 56 proc. jest za rozwojem energetyki atomowej.

Jedna trzecia respondentów nie jest w stanie określić, ile energii elektrycznej zużywa średnio rocznie gospodarstwo domowe. A aż trzy czwarte z nich jest przekonane, że koszty transformacji energetycznej ponoszą głównie gospodarstwa domowe.

Treści wprowadzające w błąd

Oprócz badania opinii PTEZ zleciło też badanie treści publikowanych w internecie. W ramach badania zrealizowanego przez Apostołów Opinii przeanalizowano łącznie 2,5 mln wzmianek, 21,8 mln interakcji oraz 3,51 mld kontaktów z informacją na temat sektora energetycznego. Ponad 0,5 mln z tych wzmianek w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy, wynika z podsumowania.

Z dezinformacją lub fake newsami spotkało się też 63,6 proc. przedstawicieli branży ciepłowniczej i sektora energetycznego, podaje PTEZ. Dotyczyły one między innymi wpływu sektora na środowisko, bezpieczeństwa i kosztów wytwarzania energii.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Proces transformacji energetycznej jest procesem wieloaspektowym i niezwykle skomplikowanym. Stąd tak ważne jest edukowanie, informowanie, przekazywanie rzetelnej wiedzy i wyjaśnienie, jakie technologie, jakie narzędzie muszą zostać zastosowane, aby z jednej strony transformować polską energetykę, jednocześnie dbają o bezpieczeństwo naszego kraju w tym obszarze, biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację geopolityczną i rozwój polskiej gospodarki – komentuje dyrektorka PTEZ, Dorota Jeziorowska.

Transformacja ma również swój wymiar społeczny, który sprawia, że wiele narracji wzmacniających teorie spiskowe czy promujących nierealne rozwiązania technologiczne, dochodzi do głosu i wymaga wyjaśniania i reakcji – dodaje.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: