{"vars":{{"pageTitle":"Stażyści chcą pracować hybrydowo. Praca w pełni zdalna nie jest dla nich","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","praca","praca-biurowa","praca-hybrydowa","praca-zdalna","praktykanci","staze","studenci","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"21 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":602651}} }
300Gospodarka.pl

Stażyści chcą pracować hybrydowo. Praca w pełni zdalna nie jest dla nich

Trzy czwarte studentek i studentów chce choć częściowo odbywać staż w firmach, a nie tylko zdalnie – wynika z danych Programu Kariera, programu stażowego organizowanego od 20 lat przez Polską Radę Biznesu (PRB).

Stażyści jako najbardziej pożądaną formę wskazują hybrydę, w której czas w biurze i poza nim jest wyrównany. Dla ponad połowy stażystów bardzo ważny jest kontakt z zespołem.

W tym roku kandydatki i kandydaci do Programu Kariera – największego w kraju programu stażowego dla studentów i absolwentów, organizowanego od 20 lat przez Polską Radę Biznesu – zostali zapytani o preferowaną przez nich formę stażu. Odpowiedzi udzieliło ponad 5000 młodych ludzi z całej Polski, którzy aplikowali w ramach Programu Kariera na ponad 100 staży oferowanych przez 34 spółki w 14 miastach.


Zobacz też: Odpoczynek ważny tak samo jak praca. Ile czasu wolnego mają Polacy?


Stażyści chcą bywać w biurze

Jako najbardziej preferowaną formę stażu kandydaci (27 proc.) uznali hybrydę, w której połowę czasu spędzają w firmie, a drugą – wykonują swoje obowiązki zdalnie. 22 proc. młodych ludzi wskazało formę, w której większość czasu stażyści będą spędzać w firmie, a tylko jedną czwartą na pracy zdalnej. Prawie co dziesiąty kandydat lub kandydatka opowiadali się za stażem w 100 proc. stacjonarnym – informuje Polska Rada Biznesu.

Zdaniem 55 proc. badanych kontakt z zespołem, w którym odbywają staż, jest bardzo ważny, a dla kolejnych 37 proc. – raczej ważny. Mniej istotny, zdaniem ankietowanych, jest kontakt ogólnie z pracownikami w firmie. Jako raczej ważny uznało go 52 proc., a bardzo ważny – 27 proc. Co szósty nie miał na ten temat zdania.

Kandydaci i kandydatki na staże w Programie Kariera dostrzegają zarówno zalety, jak i wady stażowania poza firmą. Wśród minusów wymieniają problemy z poczuciem atmosfery w firmie oraz utrudniony przepływ informacji – takie odpowiedzi wskazało odpowiednio 44 proc. i 24 proc. uczestników badania. Na trzecim miejscu znalazła się organizacja pracy własnej, z którą czasami bywają problemy o młodych stażem pracowników – podano.

Czytaj także: