{"vars":{{"pageTitle":"Bez podwyżki stóp procentowych w grudniu? Warto rozważyć taki wariant – mówi E. Łon z RPP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eryk-lon","gospodarka","inflacja","narodowy-bank-polski","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":224260}} }
300Gospodarka.pl

Bez podwyżki stóp procentowych w grudniu? Warto rozważyć taki wariant – mówi E. Łon z RPP

Można rozważyć utrzymanie stóp procentowych bez zmian na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w grudniu – uważa członek Rady Eryk Łon.

Według ekonomisty, przemawia za tym bliski moment procesu słabnięcia presji inflacyjnej.

„Moim zdaniem, w świetle przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych, warto rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie podczas grudniowego posiedzenia RPP. Przemawia za tym przede wszystkim pojawienie się realnej perspektywy zbliżania się momentu, w którym presja inflacyjna zacznie się zmniejszać” – napisał Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

Członek Rady wskazuje, że rozważając z kolei ewentualną podwyżkę w grudniu, należy wziąć pod uwagę jej wpływ na nastroje konsumentów. Obecnie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, „zarówno bieżący, jak również wyprzedzający wskaźnik nastrojów konsumenckich kształtują się wciąż na ujemnym poziomie” – wskazuje Eryk Łon.

W związku z tym, jego zdaniem, „podczas posiedzenia RPP można będzie zastanowić się także nad tym, w jaki sposób przedświąteczna podwyżka stóp procentowych, której konsekwencją byłoby zapewne podwyższenie rat kredytów mieszkaniowych mogłaby wpłynąć na nastroje polskich konsumentów”.

RPP podniosła stopy procentowe w październiku (o 40 punktów bazowych w przypadku głównej stopy referencyjnej) i w listopadzie (o 75 punktów bazowych w przypadku stopy referencyjnej, do 1,25 proc.).

Czytaj też: Co dalej z podwyżkami stóp? Niektórzy analitycy odkurzają termin „stagflacja”