{"vars":{{"pageTitle":"Czekają nas dalsze podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 75 pb – wskazuje agencja ratingowa Fitch","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czechy","fitch-solutions","inflacja","narodowy-bank-polski","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe","wegry"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":249751}} }
300Gospodarka.pl

Czekają nas dalsze podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 75 pb – wskazuje agencja ratingowa Fitch

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Solutions spodziewa się, że stopa referencyjna w Polsce wzrośnie do 3 proc. na koniec 2022 roku. Obecnie wynosi ona 2,25 procent.

Będzie to oznaczać wzrost głównej stopy procentowej w Polsce o 75 punktów bazowych (pb).

Możliwe większe podwyżki stóp

Agencja będzie jednak w razie konieczności rewidowała swoje oczekiwania. Fitch Solutions nie wyklucza więc, że podwyżka stóp do końca 2022 roku będzie większa, niż obecnie oczekiwane 75 pb.

Widzimy znaczące ryzyko wzrostu dla naszej obecnej prognozy stóp procentowych w Polsce i poczekamy na styczniowe dane o inflacji, aby ponownie ocenić, czy rzeczywiście przewidujemy wystarczające zacieśnienie polityki pieniężnej – wskazała analityczka agencji Lucinda Ritchie.

Dodała, że od połowy działania Rady Polityki Pieniężnej (RPP) miały pozytywny skutek dla złotego. To może pomóc, jej zdaniem, „przebić presję inflacyjną”.

– Sądzimy więc, że w I kwartale RPP może podwyższyć stopy procentowe bardziej niż obecnie prognozujemy, aby pobudzić koniunkturę i obniżyć inflację – wskazała analityczka.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy od początku pandemii w październiku, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 procent.. W listopadzie podwyższyła stopę referencyjną do 1,25 proc., w grudniu do 1,75 proc., zaś w styczniu do 2,25 procent.

Prognozy dla regionu

Analitycy Fitch przedstawili także swoją prognozę dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Spodziewamy się dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w regionie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że inflacja w regionie pozostaje wysoka i znacznie przekracza cele inflacyjne poszczególnych banków centralnych – wskazuje agencja.

Aby obniżyć inflację, banki centralne (w Polsce to Narodowy Bank Polski) będą musiały kontynuować podwyżki stóp procentowych w nadchodzących kwartałach – mówi Lorenz Unger, starszy analityk Fitch zajmujący się rynkami w Europie.

Banki centralne będą bardzo chciały zapobiec przegrzaniu rynków pracy – dodał analityk.

Jeśli chodzi o inne kraje regionu, Fitch spodziewa się, że główna stopa procentowa w Czechach wzrośnie do końca tego roku także o 75 pb do 4,5 proc., zaś na Węgrzech – o 10 pb do wysokości 3,5 procent.

Agencje ratingowe to instytucje zajmujące się oceną wiarygodności kredytowej firm oraz gospodarek.

Inflacja w UE: Polska „awansowała” na trzecie miejsce w Unii