{"vars":{{"pageTitle":"Stopy procentowe w Polsce bez zmian? "Gołębie nastawienie i tym razem zwycięży"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","konfederacja-lewiatan","makroekonomia","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":393963}} }
300Gospodarka.pl

Stopy procentowe w Polsce bez zmian? „Gołębie nastawienie i tym razem zwycięży”

Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższy stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, uważa Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. 

RPP o wysokości stóp będzie decydować w środę 9 listopada. Rada będzie już wtedy dysponowała nową projekcją inflacji i PKB.

Według Zielonki sytuacja gospodarcza nie zmieniła się na tyle, by RPP wróciła do podwyżek. Na październikowym posiedzeniu stopy procentowe pozostały bez zmian.

Wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce znacząco się nie zmieniła od październikowego posiedzenia i mimo coraz wyraźniejszego głosu jastrzębi w Radzie, to jednak gołębie nastawienie i tym razem zwycięży – powiedział Zielonka.

Wyciągając wnioski z ostatniej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, główny argument za utrzymaniem niezmienionych stóp nadal jest aktualny, tzn. inne banki centralne zaczynają zacieśniać politykę pieniężną (ECB oraz FED) – napisał w komentarzu ekspert.

Jednocześnie, jak zwraca uwagę ekspert Lewiatana, Giełda Papierów Wartościowych notuje kolejne rekordowe tygodnie wzrostów. Złoty umacnia się poniżej granicy 4,7 zł za euro.

Według Zielonki za wstrzymaniem się z podwyżkami stóp mogą również przemawiać pierwsze doniesienia o możliwej recesji w Polsce. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s prognozuje w 2023 roku spadek PKB o 0,2 proc. Natomiast Ministerstwo Finansów nadal przewiduje wzrost na poziomie 1,7 proc.

oprac. Emilia Siedlaczek

„Kredyt mieszkaniowy? Nie dziękuję.” Wysokie stopy procentowe zamroziły rynek na dłużej