{"vars":{{"pageTitle":"Świąt na bogato nie będzie. Polacy po uwzględnieniu inflacji wydadzą mniej, niż przed rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-osobiste","inflacja","makroekonomia","swieta-bozego-narodzenia","wydatki"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"1 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":423328}} }
300Gospodarka.pl

Świąt na bogato nie będzie. Polacy po uwzględnieniu inflacji wydadzą mniej, niż przed rokiem

Statystycznie każdy Polak w czasie nadchodzących Świąt wyda przeciętnie nominalnie 1 427 złotych. To jest niecały 1 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu Związku Banków Polskich (ZBP). Jednak z uwagi na inflację oznacza to realny spadek wydatków.

Największa część świątecznych wydatków – przeciętnie 585 zł – będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją Świąt, co oznacza wzrost o 5 proc. rok do roku. Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 500 złotych, czyli o 3proc. mniej niż rok wcześniej. Na podróże świąteczne i dojazdy średnio 342 zł – kwotę w zasadzie analogiczną jak w roku ubiegłym.

– To jednak wartości uśrednione. W przypadku artykułów spożywczych blisko połowa osób – 49 proc. – planuje zmieścić się w przedziale wydatków do 500 złotych, a najczęściej – w 28 proc. przypadków – wskazywana jest kwota pomiędzy 301 i 500 złotych. Dla 18 proc. górną granicą wydatków na świąteczny stół będzie 800 złotych, a dla kolejnych 12 proc. – 1 000 złotych. Do 1 500 złotych na jedzenie wyda 7 proc. Polaków, a powyżej tej kwoty już tylko 3 proc. Dla 11 proc. respondentów kwota wydatków na artykuły spożywcze to jeszcze niewiadoma – wynika z raportu.

Wydatki na prezenty do 500 złotych deklaruje łącznie 57 proc. Polaków. Droższe prezenty – do 800 złotych rozważa dalsze 12 proc. , a do 1000 złotych – kolejne 7 proc. Sumarycznie 8 proc. wyda na prezenty jeszcze więcej, a 16 proc. jeszcze nie wie, ile dokładnie wyniosą ich wydatki w tej kategorii.

Jak wynika z raportu, o ograniczeniu wydatków na Święta myśli już 73 proc. osób. Rok wcześniej oszczędności zadeklarowało 64 proc. osób. Spośród tych osób, które myślą o ograniczeniu wydatków 45 proc. planuje zaoszczędzić na prezentach. Ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze deklaruje blisko 30 proc. osób, natomiast co piąta osoba z tych, które planują oszczędności, będzie poszukiwała ich przede wszystkim w sferze wydatków na transport.

Sfinansowanie świątecznych wydatków z bieżących dochodów zadeklarowało 84 proc. ankietowanych – wzrost o 5 pkt proc. rok do roku. 30 proc. zakłada, że będzie musiała sięgnąć do zgromadzonych oszczędności, 2 proc. badanych zakłada, że wspomoże się kredytem zaciągniętym w banku. Rok wcześniej plany zaciągnięcia świątecznego kredytu deklarowało 4 proc.

– Świąteczny Portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta? – to opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich, oparte o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w dniach 4-9 listopada 2022 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie dorosłych (18+) Polaków liczącej 1 000 osób.

Inflacja nakręca spiralę ubóstwa. Najbiedniejszych stać na coraz mniej