{"vars":{{"pageTitle":"Światowa Organizacja Zdrowia: Koronawirus jest pandemią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"11 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":42341}} }
300Gospodarka.pl

Światowa Organizacja Zdrowia: Koronawirus jest pandemią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że Covid-19, choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, jest pandemią.

„W ostatnich dwóch tygodniach liczba chorób Covid-19 poza Chinami wzrosła trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych krajów potroiła się. Obecnie mamy 118 tys. przypadków w 114 krajach, a 4291 osób straciło życie. Tysiące kolejnych walczą o życie w szpitalach. W nadchodzących dniach oczekujemy, że liczba przypadków Covid-19, liczba śmierci i krajów dotkniętych wzrośnie nawet bardziej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia na bieżąco ten wybuch i jesteśmy mocno zaniepokojeni alarmującymi poziomami rozprzestrzeniania się choroby i jej ciężkim przebiegiem, a także wysokim poziomem braku działania. Dlatego dokonaliśmy oceny, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia.

„Opisanie sytuacji jako pandemia nie zmienia oceny WHO zagrożenia koronawirusem. Nie zmienia to tego, co WHO robi oraz co kraje powinny robić” – dodał.

„Nigdy wcześniej nie mieliśmy pandemii spowodowanej koronawirusem. Nigdy wcześniej nie mieliśmy pandemii, która może być kontrolowana” – powiedział szef WHO. „To nie znaczy, że sugerujemy, aby świat przeszedł od powstrzymywania do łagodzenia. To oznacza, że powinniśmy podwoić nasze wysiłki w walce z koronawirusem i walczyć bardziej agresywnie”, dodał.

Pandemia to epidemia choroby zakaźnej w różnych środowiskach, na dużym obszarze – różnych kontynentach w tym samym czasie. Ostatnie przykłady pandemii to pandemia grypy A/H1N1 (2009–2010), w czasie której umarło 150–580 tys. osób.

>>> Czytaj też: Koronawirus w Polsce: podsumowanie najnowszych informacji (11 marca)