{"vars":{{"pageTitle":"Światowa produkcja wina najniższa od ponad 60 lat. Klimat zabija winogrona, ale jest nadzieja","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-spozywcza","branza-winiarska","francja","hiszpania","klimat","najnowsze","produkcja-wina","wlochy","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"8 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":622995}} }
300Gospodarka.pl

Światowa produkcja wina najniższa od ponad 60 lat. Klimat zabija winogrona, ale jest nadzieja

Światowa produkcja wina spadła w tym roku do najniższego poziomu od 1961 roku, ogłosiła Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV). Powodem w głównej mierze są skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych.

OIV podaje, że produkcja wina w 2023 roku wyniosła ok. 244,1 miliona hektolitrów, co oznacza 7-proc. spadek w porównaniu z 2022 rokiem. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak przymrozki, obfite opady deszczu i susza, znacząco wpłynęły na produkcję winogron na całym świecie. Wielu dużych producentów m.in. Australia, Włochy, Argentyna, Chile, RPA i Brazylia, odnotowało znaczne spadki, sięgające nawet 30 proc., podaje Guardian.

W konsekwencji Włochy, które zanotowały 12 proc. spadek produkcji wina, straciły tym samym tytuł największego producenta na świecie, jednocześnie pozwalając Francji odzyskać pierwsze miejsce w tym rankingu. Hiszpania pomimo 14-proc. spadku utrzymała swoją pozycję jako trzeci największy producent wina na świecie.


Czytaj także: Susze i powodzie. Dlaczego Włochy są tak bardzo podatne na zmiany klimatu


Jest nadzieja na równowagę rynkową

OIV zauważa, że pomimo trudności, jakie niosą ze sobą ekstremalne warunki pogodowe, sytuacja ta może pomóc w równoważeniu rynku winiarskiego.

W kontekście malejącego globalnego spożycia i wysokich zapasów w wielu regionach świata, oczekiwane niskie zbiory mogą przynieść równowagę na światowym rynku – powiedział rzecznik OIV, cytowany przez Guardiana.

Jednakże, pomimo że OIV odnotowuje wpływ ekstremalnych zjawisk pogodowych na produkcję wina, nie udało się jednoznacznie połączyć tego zjawiska ze zmianami klimatu.

Szkody we Włoszech wynikają z tego, że ziemia na której uprawiane są winorośla nie jest w stanie tak dobrze absorbować wody jak naturalna gleba. Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze, co zwiększa presję na producentów wina na całym świecie – podkreśla Inaki Garcia de Cortazar-Atauri z francuskiego Instytutu Badawczego INRAE.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


OIV podkreśliła, że branża winiarska stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z zmieniającym się klimatem, wymagającymi zrównoważonych działań i innowacji, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom ekstremalnych warunków pogodowych na produkcję wina.

Polecamy także: