22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W 2022 roku mija trzydzieści lat, od kiedy ONZ ustanowił to święto – ale ostatnie dekady nie przyniosły rozwiązania kryzysu wodnego na świecie. Wręcz przeciwnie, pod wieloma względami z roku na rok jest coraz gorzej.
W 1992 roku, według danych ONZ, aż miliard ludzi cierpiało z powodu utrudnionego dostępu do wody pitnej. Aby zwrócić uwagę na ten problem, 22 marca ustanowiono Światowym Dniem Wody.
Co roku organizacje społeczne i proekologiczne zwracają wtedy szczególną uwagę w swoich akcjach na kwestie dostępności zasobów wodnych, ich stanu i – coraz częściej – tego, jak działalność człowieka wpływa na szereg zjawisk, które zagrażają i nam, i całej planecie.
W tym dniu chcielibyśmy przypomnieć dziesięć najciekawszych tekstów o wodzie, które napisaliśmy na przestrzeni minionego roku.
1. W 2021 roku oceany były ciepłe, jak nigdy. Ich temperatura była najwyższa w historii
To najważniejsza i najgorsza wiadomość. Nigdy wcześniej w historii pomiarów nie zanotowano tak wysokiej temperatury oceanów na świecie. Naukowcy wskazują, że to bezpośredni skutek globalnego ocieplenia. Jak wyższa temperatura oceanów wpływa na gospodarkę, ekosystemy i zjawiska pogodowe?
Oceany ciepłe, jak nigdy. W 2021 r. ich temperatura była najwyższa w historii
2. Nadbałtyckie kurorty już dziś walczą z efektami zmian klimatu
Ustka, Kołobrzeg czy Świnoujście – to miasta nad Morzem Bałtyckim, które już dziś muszą mierzyć się z regularnymi sztormami i zalaniami. Większa intensywność takich zjawisk to efekt zmian klimatu.
3. Zimowe Igrzyska w Pekinie odbyły się w 100 procentach na sztucznym śniegu
Do naśnieżania obiektów sztucznym śniegiem podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie zużyto miliony litrów wody. To był energochłonny proces – i potencjalnie kontrowersyjny, ze względu na kurczące się zasoby wody w okolicznych regionach.
Igrzyska w Pekinie w 100% na sztucznym śniegu. Tak zmiana klimatu zagraża sportom zimowym
4. Koronaśmieci zapełniają plaże i oceany
Maseczki ochronne, rękawiczki, jedzenie na wynos. Dwa lata pandemii to tony ponadprogramowego zużycia plastiku. Jak nowe zwyczaje związane z Covid-19 wpłynęły na stan zanieczyszczenia wód?
Koronaśmieci zapełniają plaże, oceany i zwiększają emisje CO2. Jak pandemia zaszkodziła planecie?
5. Polskie rzeki już trochę mniej zanieczyszczają morze. Ale nadal nie jest dobrze
Zanieczyszczenie wód powierzchniowych w Polsce ma wpływ na degradację Morza Bałtyckiego. Ale z danych GUS wynika, że spływ szkodliwych substancji do Bałtyku z polskich rzek zmniejsza się w ostatnich latach.
Rzeki w Polsce wciąż zanieczyszczają Bałtyk. Ale ostatnio jest odrobinę lepiej
6. Polska za to pustynnieje. O to, jak zatrzymać to zjawisko, pytaliśmy eksperta IMGW
Mamy dziś w Polsce klimat, jaki panował w północnych Włoszech czy na Nizinie Węgierskiej w latach 70. ubiegłego wieku. To wpływa negatywnie na nasze zasoby wodne. Za 10 lat będziemy mieć 40 proc. mniej wody użytkowej niż dziś – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Grzegorz Walijewski.
7. Dostęp wody to ogólnoświatowy problem, o który już teraz toczą się wojny
Wraz z ociepleniem klimatu, coraz więcej wojen na świecie będzie toczyło się o zasoby. Już teraz bój o Libię – dla większości Polaków dość trudny do zrozumienia – nie toczy się tak naprawdę o to, kto ma rządzić po Kaddafim, tylko o to, kto będzie właścicielem ogromnych złóż wody znajdujących się pod ziemią. Wiele takich konfliktów przed nami – mówi 300Gospodarce dr Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas.
Zmiany klimatu będą obalać rządy i wzniecać fale uchodźców. Libia i Syria to dopiero początek
8. Göteborg – najlepsze miasto na świecie w czasie deszczu
Podczas gdy jedne kraje borykają się z problemem braku deszczu, niektóre regiony, przynajmniej okresowo, mają go aż za dużo. Jak z częstymi opadami radzi sobie szwedzki Goteborg – z deszczu tworząc atrakcję dla turystów i mieszkańców?
9. Jak zmienić rolnictwo, żeby nie zniszczyć planety
Aby wykarmić ludzkość produkcja żywności do 2050 roku będzie musiała zostać podwojona. Wzrost produkcji jedzenia w obecnym modelu oznacza dużo, dużo większe zużycie słodkiej wody. Czy miejskie rolnictwo może być jedną z odpowiedzi na problem?
Miejskie rolnictwo pomoże wykarmić 9 mld ludzi w 2050 i nie zniszczyć przy tym planety
10. Technologie, by naprawić planetę już są. I musimy z nich skorzystać
Do 2025 roku, według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, niedobory wody będą zagrażać aż połowie świata. Przez ostatnie dekady, tysiące organizacji próbowało uporać się z tym problemem, pracując nad licznymi rozwiązaniami opartymi na konwergencji technologii. I wielu z nim rzeczywiście się udało opracować rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować naszą gospodarkę wodną. Ale musimy jk najszybciej zacząć z nich korzystać.
Technologie, które naprawią zniszczoną przez nas Ziemię już istnieją. Teraz musimy z nich skorzystać