{"vars":{{"pageTitle":"Sytuacja finansowa a problemy zdrowia psychicznego. Aż 35% Polaków widzi tu zależność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["konsumenci","konsumenci-w-europie","najnowsze","news","problemy-finansowe","zdrowie-psychiczne"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"4 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":686684}} }
300Gospodarka.pl

Sytuacja finansowa a problemy zdrowia psychicznego. Aż 35% Polaków widzi tu zależność

Problemy finansowe odbijają się na samopoczuciu, czy poczuciu własnej wartości – wynika z raportu European Conumer Payment Report Pulse 2024 przygotowanego przez firmę Intrum. Aż 35 proc. badanych twierdzi, że ich sytuacja materialne ma wpływ na ich zdrowie psychiczne. 

Według ekspertów cytowanych w raporcie sytuacja konsumentów w Europie jest zróżnicowana. Uśredniając jednak, nie jest optymistyczna. Problemy finansowe takie jak brak płynności, niski poziom oszczędności czy długi i opóźnienia w płatnościach mają znaczący wpływ na zdrowie psychiczne badanych. Około 46 proc. z nich uważa nawet, że pod względem finansowym będą w gorszej sytuacji niż pokolenie ich rodziców.

Magdalena Bernatowicz, ekspertka z firmy Intrum uważa, że ważne jest, aby podejmować działania zaradcze. Wsparcie psychologiczne, czy działania edukacyjne mogą pomóc z radzeniu sobie ze skutkami problemów finansowych takimi jak lęki, czy zdolność radzenia sobie ze stresem.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jest wiele czynników wpływających na trudną sytuację finansową. Nie wszystkie da się przewidzieć. Większość z nich niesie za sobą jednak daleko idące skutki potęgujące stres. Obniżenie jakości życia i zadowolenia, pogorszenie relacji społecznych – to tylko niektóre z możliwych. Aż 75 proc. badanych w raporcie ECPR 2024 odpowiedziało, że troska o pieniądze także nadwyręża ich bliskie relacje.

– Widzimy, że trudności finansowe mają różnorodne źródła, ale ich wpływ na zdrowie psychiczne jest poważny. Istotne jest, aby społeczeństwo, instytucje finansowe oraz jednostki podejmowały działania zaradcze, zapewniając wsparcie psychologiczne, edukacyjne i finansowe dla osób borykających się z trudnościami finansowymi. Tylko poprzez kompleksowe podejście możemy rzeczywiście pomóc w łagodzeniu skutków problemów finansowych i poprawie jakości życia wielu osób – dodaje Magdalena Bernatowicz, ekspertka Intrum.

Należy szukać rozwiązań

– Osiągnięcie równowagi między zarządzaniem finansami a dbaniem o swoje zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem zapewnienia sobie lepszej jakości życia. Dlatego zachęcamy do podejmowania świadomych działań w obu tych obszarach, korzystając z dostępnych metod wsparcia oraz zasobów, aby osiągnąć spełnienie i stabilność emocjonalną – podsumowuje ekspertka.

Pomimo trudnej sytuacji warto zastanowić się nad sposobami, które można zastosować w celu poprawy sytuacji finansowej, a co za tym idzie również psychicznej. W zależności od stopnia problemów i ich rodzaju warto przeprowadzić nawet w domu prostą analizę dochodów i wydatków. Pozwoli to na przestrzenne zrozumienie swojej sytuacji finansowej, a w dalszym kroku na utworzenie budżetu domowego. Być może są w nim obszary, w których można zaoszczędzić finanse, lub zwiększyć dochody.

W chwili, kiedy to okaże się niewystarczające warto udać się po profesjonalną poradę finansową lub prawną. Negocjacje z wierzycielami mogą przynieść umorzenie części długów lub otrzymanie ulgi. Również pomocne może okazać się skorzystanie z wsparcia finansowego lub ulg podatkowych.

Polecamy: