{"vars":{{"pageTitle":"Szanse na połączenie się z indyjskim statkiem na Księżycu maleją. Ale ta misja to i tak sukces","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chandrayaan-3","indie","kosmos","ksiezyc","najnowsze","powrot-na-ksiezyc"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"26 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609218}} }
300Gospodarka.pl

Szanse na połączenie się z indyjskim statkiem na Księżycu maleją. Ale ta misja to i tak sukces

Szanse na przywrócenie komunikacji z indyjskim lądownikiem Vikram i łazikiem Pragyan zaczynają spadać. Maszyny zostały przełączone w „tryb uśpienia” 2 września.

Lądownik Vikram i łazik Pragyan są częścią misji Chandrayaan-3, która stała się historycznym osiągnięciem Indii. Indyjski statek kosmiczny wylądował w sierpniu na południowym biegunie Księżyca. Jednak ich przedłużające się milczenie od czasu przejścia w tryb hibernacji sprawiło, że naukowcy z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) nie są pewni ich losu.

Indyjskie statki nie przetrzymały księżycowej nocy?

Księżycowa noc jest wyjątkowo trudnym środowiskiem, w którym temperatury spadają do -250 stopni Celsjusza. Wierzono, że lądownik Vikram i łazik Pragyan wytrzymają te ekstremalne warunki i „obudzą się” około 22 września, kiedy ponownie będą wystawione na działanie światła słonecznego, umożliwiając panelom słonecznym naładowanie baterii. Niestety, ISRO nie była w stanie przywrócić komunikacji i rosną obawy, że urządzenia te mogły nie przetrwać mroźnej księżycowej nocy – podaje BBC.

ISRO oświadczyła, że będzie kontynuować wysiłki w celu nawiązania kontaktu ze statkiem kosmicznym do 30 września, kiedy to nastąpi kolejny zachód Księżyca. Organizacja podkreśliła także sukces misji Chandrayaan-3, która osiągnęła swoje główne cele. Nawet jeśli maszyny nie obudzą się, pozostaną na Księżycu reprezentując osiągnięcia Indii w eksploracji kosmosu.


Czytaj także: Wyścig na ciemną stronę Księżyca. O co chodzi w nowej kosmicznej rywalizacji? [EXPLAINER]


Indyjska misja i tak jest sukcesem

Chandrayaan-3 była przełomową misją, dzięki której Indie stały się pierwszym krajem, który dotarł do południowego regionu polarnego Księżyca i czwartym krajem, który z powodzeniem wylądował na Księżycu. W wyścigu na ciemną stronę Księżyca brała też udział Rosja. Jednak 20 sierpnia rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała o katastrofie swojej księżycowej sondy Łuna-25. Statek rozbił się o powierzchnię Księżyca podczas manewru obniżania orbity, co bezpośrednio miało poprzedzać samo lądowanie.

Łazik Pragyaan zdołał przez tydzień eksplorować powierzchnię Księżyca i przeprowadził badania, które ujawniły wiele „tajemnic”. Przejeżdżając odległość 100 metrów, przesyłał obrazy i dane, które potwierdzają obecność podstawowych pierwiastków, takich jak siarka, żelazo, tlen na Księżycu. Misja Chandrayaan-3 przyczyniła się więc ważnych odkryć w zakresie eksploracji kosmosu.

Koszt całej misji szacowany jest na 74 miliony dolarów – podaje Forbes.

Czytaj też: