Udział nielegalnych papierosów w polskim rynku tytoniowym spada konsekwentnie od 7 lat. W II kwartale 2022 roku szara strefa w tym sektorze była najniższa w historii.
Szara strefa na rynku tytoniowym była w II kwartale najniższa w historii badań. Tak wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku ALMARES, wykonanego na zlecenie wszystkich firm z branży tytoniowej w Polsce.
Szara strefa maleje
4,9 proc. – do takiej wartości zmalała szara strefa na rynku tytoniowym w Polsce. Wynik z drugiego kwartału 2022 jest o 0,6 pkt. proc. mniejszy od wartości z okresu styczeń-marzec. Zmniejszył się również udział papierosów podrabianych na rynku.
Jeszcze w 2015 r. Instytut ALMARES szacował rozmiar szarej strefy tytoniowej w Polsce na ok. 18,3 proc. rynku. Blisko co piąty papieros wypalany nad Wisłą pochodził wówczas z przemytu. W II kw. 2022 r. był to już tylko co dwudziesty (4,9 proc.) papieros. W latach 2015-2022 szara strefa tytoniowa zmalała blisko 4-krotnie:
Topnieje zwłaszcza przemyt ze Wschodu. To ten kierunek dominuje, jeśli chodzi o przemyt papierosów do Polski. W ubiegłym kwartale średnio 41 proc. wszystkich przemycanych do Polski papierosów pochodziło z terenów Białorusi.
– Dobrze jest być posłańcem dobrych wiadomości. A tych dobrych wiadomości jest tutaj kilka. Po pierwsze, mamy historycznie niską szarą strefę tytoniową; po drugie, mamy kolejny dowód na utrzymywanie się tendencji spadkowej w nielegalnym handlu papierosami. A po trzecie, mamy powód do dumy, bo Polska na tle Europy wypada dziś wręcz doskonale. Wszyscy w branży mieliśmy wątpliwości dotyczące mapy akcyzowej Ministerstwa Finansów, ale malejąca szara strefa i rosnąca sprzedaż papierosów rozwiały te wątpliwości. Szacujemy, że dzięki mapie drogowej na papierosy, dochody budżetowe w tym roku będą najwyższe w historii i zbliżą się nawet do 26 mld zł – mówi Wojciech Niewierko, członek Zarządu Philip Morris na Polskę i Kraje Bałtyckie.
Zgodnie z raportem KPMG, szara strefa w UE w 2021 roku wyniosła 8,1 procent. Polska, z wynikiem 4,9 proc. plasuje się więc poniżej unijnej średniej.
Polecamy też:
- Tarcza antyinflacyjna będzie działać dłużej. Rząd chce utrzymać niższe stawki VAT i akcyzy
- Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku
- Badacze twierdzący, że palenie nie wpływa na cięższy przebieg Covid-19, są powiązani z branżą tytoniową
- Papierosy kontra zdrowie publiczne, czyli jak działa marketing firm tytoniowych [WYWIAD]