{"vars":{{"pageTitle":"USA przeznaczą 2 mld dol. na szczepionkę na koronawirusa, która wciąż jest w fazie testowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","epidemia","epidemia-koronawirusa","farmakologia","koronawirus","main","medycyna","pfizer","przemysl-farmaceutyczny","sars-cov-2","stany-zjednoczone","usa","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58821}} }
300Gospodarka.pl

USA przeznaczą 2 mld dol. na szczepionkę na koronawirusa, która wciąż jest w fazie testowej

Administracja Donalda Trumpa przeznaczy 1,95 mld dol. na zakup szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowywanej wspólnie przez niemiecką firmę BioNTech i amerykański koncern Pfizer, podał Financial Times.

Porozumienie pomiędzy stronami ogłoszone przez BioNTech pozwoli amerykańskiemu rządowi na uzyskanie dostępu do 100 mln dawek szczepionki z opcją zakupu dodatkowych 500 mln sztuk, jeśli szczepionka dostanie wszystkie niezbędne zgody od regulatora.

Szacuje się, że każda osoba, której podana będzie szczepionka BioNTech, dla osiągnięcia pożądanego efektu będzie musiała przyjąć w sumie dwie jej dawki.

Koszt skutecznego zaszczepienia jednej osoby ma wynieść 40 dol. i weźmie go na siebie rząd USA – szczepionka będzie dystrybuowana za darmo wśród Amerykanów.

Rządy się zabezpieczają

To nie pierwszy taki deal rządu amerykańskiego – w maju przeznaczył już 1 mld dol. na zabezpieczenie zakupu 300 mln dawek innej szczepionki opracowywanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca.

Rządy poszczególnych państw stopniowo decydują się już na dokonywanie zamówień szczepionek u kolejnych firm pracujących nad ich otrzymaniem.

Wielka Brytania zdecydowała się ostatnio na zakup 30 mln dawek szczepionki BioNTech oraz 60 mln dawek nieco mniej zaawansowanej w przygotowaniu szczepionki francuskiej firmy Valneva.

Obecnie na etapie testów na ludziach są już 24 różne grupy naukowców zajmujące się tworzeniem skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.


Czytaj także: Wczoraj w Brazylii koronawirusem zaraziło się więcej osób niż w Polsce od początku pandemii