{"vars":{{"pageTitle":"Szczepionki na koronawirusa może nie być aż do końca 2021 roku - mówi szef farmaceutycznego giganta","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","epidemia","epidemia-koronawirusa","farmakologia","koronawirus","medycyna","roche","sars-cov-2","szczepionka","szczepionka-na-koronawirusa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":51097}} }
300Gospodarka.pl

Szczepionki na koronawirusa może nie być aż do końca 2021 roku – mówi szef farmaceutycznego giganta

Skuteczna szczepionka przeciw koronawirusowi może nie trafić do obiegu przed końcem 2021 roku, powiedział szef szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Roche, Severin Schwan.

„Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, nie będziemy mieli szczepionki przed końcem przyszłego roku” – powiedział Schwan podczas środowej konferencji prasowej.

Obowiązek noszenia masek do końca 2021 roku?

Jego zdaniem, do tego czasu powrót do normalnego funkcjonowania możliwy będzie dzięki testom na obecność przeciwciał w organizmie.

Roche planuje wypuścić takie testy na rynek w przyszłym miesiącu.

Dzięki testom krwi badających obecność immunoglobulin możliwe jest określenie, czy dana osoba miała w przeszłości kontakt z wirusem i czy nabyła w związku z tym odporność na jego działanie.

Nie wiadomo jednak, czy realizacja scenariusza zapowiedzianego przez Schwana oznaczałaby, że, zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązywałby przez kolejne półtora roku.

Wyścig po szczepionkę

Na świecie dziś trwa bezprecedensowy wyścig o to, która z firm znajdzie skuteczny preparat biologiczny na koronawirusa i zacznie go sprzedawać na rynku.

Zazwyczaj na wynalezienie nowej szczepionki potrzeba od pięciu do siedmiu lat badań zanim szczepionka uzyska stosowne certyfikaty i pozwolenia. Tym razem jednak okres ten prawdopodobnie zostanie znacznie skrócony.

Ale według ekspertów przed przyszłym rokiem nie należy się spodziewać żadnej ogólnodostępnej szczepionki.

Wśród firm i instytucji pracujących nad wynalezieniem szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 są obecnie m.in. amerykańskie firmy Johnson & Johnson (która twierdzi, że być może ruszy ze sprzedażą już na początku przyszłego roku) i Moderna Therapeutics, australijska agencja CSIRO, amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych i francuska firma Sanofi.

Czytaj także:

>>> Kto zyskał na epidemii? Produkcja farmaceutyczna w Polsce 40% w górę. Budownictwo też mocne

>>> Zatwierdzono pierwsze niemieckie badania kliniczne szczepionki na Covid-19