{"vars":{{"pageTitle":"Sztuczna inteligencja ewoluuje. Dr inż. Jerzy Greblicki o roli ChatGPT [WIDEO]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","news"],"pageAttributes":["ai","analiza-ekspercka","analizy-danych","automatyzacja","chatgpt","cyfryzacja","impact-cee","impact23","jerzy-greblicki","najnowsze","sztuczna-inteligencja","wywiad","wywiady"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"21 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":568042}} }
300Gospodarka.pl

Sztuczna inteligencja ewoluuje. Dr inż. Jerzy Greblicki o roli ChatGPT [WIDEO]

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Emilii Derewienko jest dr inż. Jerzy Greblicki z Politechniki Wrocławskiej.

Jedną z głównych tematyk tegorocznego Impactu jest sztuczna inteligencja i jej zastosowania w życiu codziennym. AI jest o tyle istotna, że jej obecny rozwój i punkt w którym się znajduje, jest porównywany do rewolucji na miarę powstania Internetu. Dr inż. Jerzy Greblicki z Politechniki Wrocławskiej opowiedział o tym nieco więcej w rozmowie z redaktorką prowadzącą 300Gospodarki, Emilią Derewienko.

ChatGPT rewolucją?

Jak mówił dr Greblicki, Chat GPT ewoluował i stał się lepszą wersją wyszukiwarki internetowej. – Jeżeli spojrzymy na to pod kątem systemów informatycznych, to jest to naturalna konsekwencja działań. Zwiększają się moce obliczeniowe komputerów, my jako społeczeństwo potrafimy więcej liczyć. Cyfryzacja nabiera tempa i takie narzędzia jak ChatGPT, są „gamechangerami” na rynkach – mówi dr Jerzy Greblicki.

– ChatGPT staje się lepszą wersją wyszukiwarki internetowej. Informacje, które wydają się być na wyciągnięcie ręki, są w dużej mierze dokładne, i dostarczane do nas w gotowej formie. Nie muszę przeglądać wielu stron internetowych w poszukiwaniu czegoś, teraz dostaje od razu odpowiedź na konkretne pytanie – dodaje.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Greblicki podkreśla, że dzięki wykorzystaniu takich narzędzi życie staje się „szybsze”. Lecz, co należy podkreślić, Chat wciąż jest w fazach rozwoju, i nie zawsze jest tak dokładny w kontekście bardzo wyszukanych informacji.

– Obecnie często pojawiają się takie hasła jak „Roboty wyrzucą nas z roboty”. Prawda jest jednak taka, że fabryki, które się automatyzują, zatrudniają więcej ludzi lub przynajmniej utrzymują ten sam poziom zatrudnienia.

Specjalista będzie w stanie wykryć jakieś nieprawidłowości Chata GPT, i w takich sytuacjach ktoś to musi sprawdzać – dodaje.

Pełna moc AI

Sztuczna inteligencja przynosi zarówno wiele zalet jak i wad. Często można było usłyszeć o ksenofobicznych, rasistowskich czy seksistowskich treściach, generowanych przez Chata GPT, jak i również o problemie związanym z fake newsami.

– Chat uczy się tego, co ma w Internecie. Te systemy przyswajają informacje, uczą się tego, co znajdą w jego zasobach. Natomiast za to, co znajduje się w Internecie, jest odpowiedzialny człowiek. Jeżeli karmimy system informacjami określonego rodzaju, to można się spodziewać równie pozytywnych, co negatywnych konsekwencji. To trochę tak jak z wychowywaniem dziecka – podkreśla dr inż. Jerzy Greblicki.

Należy postawić pytanie jak można się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami sztucznej inteligencji.

– Musimy pamiętać, że jesteśmy ludźmi i to my decydujemy, jakie treści dostaniemy i w jakiej formie. W każdych systemach, czy robotycznych, czy chmurowych, czy z wykorzystaniem AI, zawsze człowiek jest najważniejszy – podsumowuje.

Polecamy także: