{"vars":{{"pageTitle":"Sztuczna inteligencja zaczyna się panoszyć na rynku pracy. Co trzecia firma już zwalnia przez AI","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","automatyzacja","barometr-polskiego-rynku-pracy","branza-tsl","firma","inflacja","najnowsze","praca","robotyzacja","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"19 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":694421}} }
300Gospodarka.pl

Sztuczna inteligencja zaczyna się panoszyć na rynku pracy. Co trzecia firma już zwalnia przez AI

Ponad jedna trzecia firm zwolniła co najmniej jedną osobę po wdrożeniu robotyzacji lub sztucznej inteligencji w ostatnim roku, wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Sztuczna inteligencja zaczyna panoszyć się na rynku pracy. Z raportu firmy Personnel Service wynika, że roboty i AI już teraz zabierają ludziom pracę.

– W sumie 37 proc. firm zwolniło co najmniej jedną osobę po wdrożeniu robotyzacji lub sztucznej inteligencji w ostatnim roku. W listopadzie 2023 roku takiej odpowiedzi udzieliło 30 proc. firm, co pokazuje, że ten odsetek rośnie i to w całkiem szybkim tempie – czytamy w raporcie.

Ile firm stawia na AI i automatyzację?

Personnel Service ustalił też, że 24 proc. firm wdraża AI i automatyzację, 22 proc. planuje to w niedalekiej przyszłości, a 27 proc. firm nie wyklucza takiego działania w przyszłości. Wśród tych firm, które obecnie wdrażają AI i automatyzację, dominują największe przedsiębiorstwa. Sceptycznych wobec automatyzacji i nie mających planów w związku z nią jest 16 proc. firm.

– Przedsiębiorcy ze względu na to, że wciąż najbardziej boją się inflacji, pilnują wydatków i kosztorysu. Mimo to 22 proc. firm planuje działania związane z automatyzacją w niedalekiej przyszłości. Tutaj wyróżnia się branża TSL, w której aż 41 proc. firm wskazuje na konieczność wdrażania automatyzacji w niedalekiej przyszłości oraz handel (37 proc.) – dowiadujemy się z raportu.

Zmiana kwalifikacji

Z opracowania wynika też, że co trzeci pracodawca (31 proc.) przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę, a co ósma (13 proc.) firma na razie nie planuje takich działań, ale nie wyklucza, że w przyszłości konieczne będą szkolenia dla pracowników lub ich przekwalifikowanie.

– Zupełny brak przygotowania kadry na wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji zakłada tylko 3 proc. firm, tyle samo co rok temu – podsumowano w raporcie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview). Badanie realizowane było od 29 stycznia do 8 lutego 2024 roku.

To też może Cię zainteresować: