{"vars":{{"pageTitle":"Szwajcaria mierzy się z topnieniem lodowców. Ich objętość w dwa lata spadła o 10%","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["alpy","lodowce","najnowsze","ocieplenie-klimatu","powloka-lodowa","szwajcaria","topnienie-lodowcow"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"28 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609662}} }
300Gospodarka.pl

Szwajcaria mierzy się z topnieniem lodowców. Ich objętość w dwa lata spadła o 10%

Szwajcaria doświadcza drugiego co do wielkości topnienia swoich lodowców w tym roku, po rekordowych stratach z 2022 roku, informuje Glacier Monitoring Switzerland (GLAMOS). W ciągu ostatnich dwóch lat całkowita objętość lodowców zmniejszyła się o 10 proc, co stanowi ogromne wyzwanie dla ekosystemów górskich.

O sprawie informuje agencja Reuters. Szwajcarskie lodowce topnieją szybciej ze względu na zbieg dwóch czynników: braku obfitych opadów śniegu w zimie i rekordowo ciepłego lata. Matthias Huss, kierujący Glacier Monitoring Switzerland (GLAMOS), określił to połączenie jako najgorszy możliwy scenariusz dla lodowców.

Ten rok był bardzo problematyczny dla lodowców, ponieważ zima była naprawdę uboga w opady śniegu, a lato bardzo ciepłe – podkreśla Huss.

Większość lodowców w Alpach znajduje się na terenie Szwajcarii, gdzie tempo ocieplenia jest dwukrotnie większe niż średnia globalna, co oczywiście jest wynikiem zmian klimatycznych. W wyniku niedoboru śniegu podczas zimy oraz przedwczesnego początku i późnego zakończenia sezonu topnienia latem, straty lodowców okazały się znacznie większe niż przewidywano.


Czytaj także: Tak źle z lodem na Antarktydzie nie było jeszcze nigdy. Rekord sprzed 40 lat został właśnie pobity


W sierpniu, w trakcie szczytu topnienia, szwajcarska służba meteorologiczna odnotowała nowy rekordową wysokość zamarzania opadów, wynoszący aż 5289 metrów, podaje Reuters.

Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych po raz pierwszy ukazują nowo powstałe jeziora u podnóża lodowców, strumienie topniejącej wody przepływające przez jaskinie lodowe oraz odsłonięte skały na obszarach, gdzie lód topnieje. W wyniku tego doszło do sytuacji, gdzie w niektórych miejscach odnaleziono ciała osób zaginionych przed laty, których odnalezienie dotychczas było niemożliwe.

Jezioro, które powstało w wyniku topnienia lodowca Rodanu w kantonie Valais w Szwajcarii, Fot. Shutterstock


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Realne zagrożenie dla mieszkańców i przyrody

Obecna sytuacja jest alarmująca, ponieważ już teraz znaczna ilość małych lodowców zmniejsza swoją objętość. Zmniejszanie się pokrywy lodowej powoduje, że obszary, które przez dziesięciolecia pokryte były śniegiem i lodem, stają się terenami odsłoniętymi, co zwiększa ryzyko osunięć skalnych.

GLAMOS był zmuszony zakończyć monitorowanie niektórych lodowców ze względu na nadmierne topnienie pokrywy lodowej. Ich trudna sytuacja stanowi wyzwanie nie tylko dla naukowców i ekologów, ale także dla społeczności zależnych od turystyki górskiej i dostępu do wody pitnej.

Szwajcarska baza danych o topnieniu masywów lodowych zawiera informacje zbierane co najmniej od 1960 roku, a niektóre z tych lodowców były badane już od 1914 roku.

Polecamy również: