{"vars":{{"pageTitle":"Szwedzka korona traci na wartości przez ujemne stopy procentowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-centralny","finanse","polityka-pieniezna","regulacje","stopy-procentowe","szwecja","waluty"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 maja 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":8261}} }
300Gospodarka.pl

Szwedzka korona traci na wartości przez ujemne stopy procentowe

Od początku roku korona szwedzka straciła na wartości 7 proc. względem euro i 9 proc. względem dolara. Wszystko przez to, że szwedzki bank centralny nie chce podnieść stóp procentowych, piszą Handelsblatt i Reuters

Powodem takiego stanu rzeczy może być m.in. wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Wiele wskazuje jednak na to, że i w tym roku Riksbank nie podniesie stopy procentowej do poziomu zerowego i Szwedzi będą musieli pogodzić się z utrzymaniem obecnej, ujemnej stopy.

Dlatego też zaczęto rozmawiać o polityce banku centralnego, co do tej pory było tematem tabu w szwedzkiej debacie publicznej.

Dla Carla Bildta, byłego premiera i ministra spraw zagranicznych, całość tego spektaklu jest „bolesna i wstydliwa”. Jego zdanie podziela Jacob Wallenberg, szef rady nadzorczej wpływowego funduszu.

Wypowiedzi szwedzkich polityków wpisują się w obecny trend interwencji w poczynania banków centralnych zapoczątkowany przez premiera Węgier Viktora Orbana. Podobne reakcje na decyzje tych instytucji regulacyjnych można było wcześniej zaobserwować u prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a zwłaszcza prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.

Warto w tym miejscu nadmienić, że średnioroczna inflacja tureckiej liry osiąga 20 proc.