{"vars":{{"pageTitle":"T-Mobile chce zadośćuczynienia od ZPP. Chodzi o raport o podatkach płaconych przez korporacje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cit","podatki","raport","t-mobile","zwiazek-przedsiebiorcow-i-pracodawcow"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253211}} }
300Gospodarka.pl

T-Mobile chce zadośćuczynienia od ZPP. Chodzi o raport o podatkach płaconych przez korporacje

Milion złotych i przeprosiny – tego domaga się T-Mobile od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ma być to zadośćuczynienie za publikację danych o tym, ile firma przez ostatnie lata zapłaciła podatku.

W listopadzie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował raport, w którym, bazując na danych z Ministerstwa Finansów, wskazywał, ile podatku CIT zapłaciły w ostatnich latach niektóre działające w Polsce międzynarodowe spółki.

Jedną z opisanych spółek było T-Mobile, jedna z największych firm telekomunikacyjnych obecnych na polskim rynku. ZPP podaje, że spółka ta w latach 2016-2020 zapłaciła w Polsce niecałe 31 tysięcy złotych podatku CIT. Jej przychody sięgały natomiast ponad 43 miliardów złotych. W tym samym okresie, spółka otrzymała pomoc publiczną o wartości ponad 800 tysięcy złotych.

T-Mobile uznało, że dane o wysokości płaconego przez spółkę podatku godzą w jej wizerunek i wystosowało do ZPP pismo, w którym wzywa Związek do zapłaty zadośćuczynienia w wysokości miliona złotych, usunięcia wzmianek o spółce z raportu i opublikowania oficjalnych przeprosin – pisze ZPP w oświadczeniu na swojej stronie.

T-Mobile podaje, że dane przedstawione przez ZPP są pozbawione kontekstu.

– W 2016 roku T‑Mobile wniósł do budżetu państwa opłaty za zakup częstotliwości w wysokości ponad 4 mld złotych. Kwota ta, będąca dla firmy kosztem, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym spowodowała powstanie straty, którą to firma była zgodnie z prawem uprawniona rozliczyć, poprzez obniżenie podstawy opodatkowania – maksymalnie w 5 kolejnych latach – wskazuje firma w oświadczeniu na stronie.

W 2021 roku spółka zapłaciła natomiast 137 milionów podatku CIT – podaje T-Mobile.

Kwota miliona złotych, której zapłaty żąda od ZPP w ramach przeprosin, ma być natomiast wpłacona na cele charytatywne.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND