{"vars":{{"pageTitle":"Tak w Europie wycinano drzewa. Bez nich zmiany klimatu będą bardziej uciążliwe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["300klimat","ekologia","globalne-ocieplenie","klimat","main","najnowsze","zielen-w-miastach","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"18 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":464300}} }
300Gospodarka.pl

Tak w Europie wycinano drzewa. Bez nich zmiany klimatu będą bardziej uciążliwe

W większości europejskich miast ubywa drzew, wynika z danych zebranych przez OECD. To zła wiadomość w obliczu ocieplania się klimatu.

W nieodległej przyszłości temperatury w miastach europejskich regularnie mogą osiągać 40°C – 50°C. Aby ich mieszkańcy mogli żyć we względnym komforcie należy bezwzględnie zwiększyć zadrzewienie aglomeracji miejskich.

Europejskie miasta mają niewiele czasu na adaptację do zmian klimatu. W Europie w 2022 roku odnotowano najgorętsze lato w historii. Wakacyjne miesiące minionego roku pobiły rekord z 2021 roku, a w sierpniu temperatura w Europie była ok. 0,3 C wyższa, niż wynosi średnia dla tego miesiąca z lat 1991-2020 – wynika z raportu Instytutu Copernicus Climate Change Service, unijnego ośrodka zajmującego się badaniem zmian klimatu.

Ratunkiem dla miast przed skutkami globalnego ocieplenia może być zwiększenie liczby drzew w przestrzeni miejskiej – wynika z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu na temat Łagodzenia Skutków Zmian Klimatu.

Niestety miejski krajobraz w postaci betonowych chodników, wieżowców, historycznych placów i parkingów (w tym także podziemnych) utrudnia zwiększanie liczby drzew w mieście, a władze miast często nie traktują zieleni priorytetowo. W konsekwencji wiele miast Unii Europejskiej jest obecnie mniej zielona, niż sto lat temu.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju liczba drzew w wielu europejskich miastach spada od wczesnych lat 90., a w niektórych regionach w ciągu trzech dekad zadrzewienie zmalało o 10 proc.

Poniższa mapa przedstawia, jak zmieniało się zalesienie Europy w latach 1992- 2018 roku:

Zielone miasta załagodzą zmiany klimatu

Drzewa w miastach przeciwdziałają zmianom klimatycznym bezpośrednio, magazynując dwutlenek węgla i pośrednio, schładzając obszary miejskie, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

Solidne zadrzewienie terenów miejskich owocuje lepszą jakością powietrza, obniżeniem temperatury, zmniejszeniem tak zwanych „miejskich wysp ciepła” powstających przez betonowe ulice i budynki, chronią przed podtopieniami, zmniejszają odpływ wód opadowych, a także poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców – wynika z raportu.

Sadzenie drzew jest jednak drogie. Do kosztów zalicza się m.in. zakup drzew, sadzenie i ich pielęgnacja: podlewanie, przycinanie i leczenie chorób. Istnieją też inne przeszkody dla zwiększania liczby drzew w mieście. Często problemy stwarza infrastruktura podziemna. Trudno jest stworzyć aleje drzew, jeśli metro, gazociągi albo kable elektryczne są położone tuż pod ulicą. W wielu europejskich miastach nie jest to rzadkością.

Ale korzyści z inwestowania w drzewa w mieście znacznie przekraczają koszty. Miasta mogą na nich wiele zyskać.

– Drzewa miejskie świadczą usługi, które mają konkretną wartość. Korzyści w zakresie oczyszczania powietrza, które generują wybrane drzewa przyuliczne w Warszawie, można oszacować na około 1,8 mln zł rocznie – mówi dr Zbigniew Szkop z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

W zeszłym roku Komisja Europejska zaproponowała projekt rozporządzenia zobowiązującego 27 państw członkowskich UE do zapewnienia, że co najmniej 10 proc. powierzchni wszystkich miast i przedmieść zostanie obsadzonych drzewami do 2050 r.

Polecamy też: