„Dziś o godz 18 w sektorze bankowym zaczniemy przyjmować wnioski i udzielać subwencje z tarczy dla przedsiębiorców” – powiedział na konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
„Wczoraj Komisja Europejska wydała zgodę na uruchomienie programu dla mikro, małych i średnich firm. Wciąż czekamy na zgodę dla części tarczy adresowanej do dużych firm. Mamy nadzieje, ze otrzymamy ją w przyszłym tygodniu” – powiedział Borys.
Według szefa PFR, warunki zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie programów z Tarczy PFR nie wymusiły znaczących zmian w zasadach udzielania pomocy, które prezentowane były przez polską stronę rządową w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Jedyna, zdaniem Pawła Borysa, istotna zmiana dotyczy ograniczeń grupy beneficjentów programu ze względu na ich rezydencję podatkową.
„Zgodnie z konsensusem do jakiego doszliśmy ze stroną unijną, pomoc będzie mogła być kierowana jedynie do przedsiębiorców, którzy prowadzą zarejestrowaną działalność na terytorium Polski” – powiedział szef PFR.
Oznacza to w praktyce, że na wsparcie z Tarczy mogą liczyć także zagraniczni przedsiębiorcy, którzy mają w Polsce zarejestrowane oddziały swoich firm, ale już nie ci, którzy w naszym kraju mają jedynie działające zakłady.
„Pomoc w ramach Tarczy będzie udzielona jedynie w sytuacji, gdy beneficjent rzeczywisty wsparcia z jej tytułu nie będzie posiadał rezydencji podatkowej w jednym z rajów podatkowych” – dodał Borys.
Lista wspomnianych rajów będzie zgodna z definicją przyjętą przez Unię Europejską – do grona tzw. rajów podatkowych zalicza ona państwa, które nie podejmują ze Wspólnotą Europejską współpracy w kwestii unikania płacenia podatków.
Zgodnie z porozumieniem pomiędzy stroną polską a unijną, z pomocy w ramach Tarczy nie mogą być wykluczeni przedsiębiorcy zarejestrowani w państwach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z wyłączeniem Szwajcarii).
Według najnowszych badań Polska traci rocznie ok. 8 proc. dochodów z podatku CIT przez raje podatkowe – czyli ok. 3 mld zł.
Zdecydowana większość tej kwoty transferowana jest do krajów wewnątrz samej Unii Europejskiej: najwięcej – 850 mln zł – do Holandii, Luksemburga (690 mln zł) i Irlandii (570 mln zł). Więcej na ten temat tutaj.
Czytaj także:
>>> PFR wraz z bankami uruchamia obsługę wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej
>>> Raport: W 2017 roku Polska straciła 8% dochodów z CIT przez raje podatkowe