{"vars":{{"pageTitle":"MRPiT zapowiada ułatwienia w prawie budowlanym. To element drugiej tarczy prawnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["administracja","branza-budowlana","gospodarka","ministerstwo-rozwoju-pracy-i-technologii","polskie-przedsiebiorstwa","prawo","sektor-budowlany","tarcza-prawna","technologia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":164634}} }
300Gospodarka.pl

MRPiT zapowiada ułatwienia w prawie budowlanym. To element drugiej tarczy prawnej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad projektem drugiej tarczy prawnej. To zespół zmian wprowadzający ułatwienia administracyjne i prawne dla obywateli i przedsiębiorców. Druga część projektu będzie dotyczyć ułatwień inwestycyjnych.

Tarcza prawna została podzielona na kilka odsłon – projektów kolejnych ustaw. „Jeżeli chodzi o pierwszą odsłonę, którą przygotowaliśmy w pierwszym kwartale tego roku, złożyliśmy już wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Liczymy, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony w najbliższych dniach” – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka w rozmowie z agencją ISBNews.

Prace związane z kolejną częścią projektu są już na ukończeniu. Wiceszefowa resortu pracy podaje, że docelowy termin, kiedy trafią do konsultacji społecznych to już początek sierpnia.

Według założeń Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, oba projekty mają trafić do Sejmu we wrześniu. Wiceminister wyraziła przekonanie, że do końca roku zostaną uchwalone. Resort natomiast będzie w międzyczasie pracował nad kolejnymi odsłonami tarczy prawnej.

Zmiany w prawie budowlanym

W kolejnej odsłonie tarczy mają się znaleźć m. in. usprawnienia z zakresu prawa budowlanego. „Wiele pozwoleń przesuwamy do kategorii zgłoszeń albo milczącego załatwienia sprawy. Będą też rozwiązania związane z obowiązywaniem decyzji o warunkach zabudowy, ale nie tych, które już zostały wydane, tylko które będą wydawane w przyszłości” – powiedziała wiceminister.

„Chcielibyśmy, żeby decyzje o warunkach zabudowy były w określonym czasie przewidywalne, gdyż obecnie często tracą aktualność, a to powoduje rozmaite problemy z zakresu urbanistycznego” – dodała Anna Kornecka.

Wychodzimy z deweloperki, chcemy budować i inwestować w energię odnawialną – mówi prezes Budimexu [WYWIAD]