{"vars":{{"pageTitle":"Tchórzewski: Musimy zwiększyć wydobycie węgla na Śląsku i negocjować z KE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","gornictwo","krzysztof-tchorzewski","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":366775}} }
300Gospodarka.pl

Tchórzewski: Musimy zwiększyć wydobycie węgla na Śląsku i negocjować z KE

Możemy zwiększyć wydobycie węgla na Śląsku, musimy to przenegocjować z KE, bo zobowiązaliśmy się do ograniczenia do 2049 r. Musimy zatrzymać schodzenie z wydobycia z węgla – powiedział Krzysztof Tchórzewski, były minister energii, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

W czasie Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2022 w Lublinie Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, były minister energii, powiedział, że Polska powinna utrzymywać wydobycie węgla, bo sytuacja międzynarodowa do tego zmusza.

Nowe negocjacje z Komisją Europejską?

Możemy zwiększyć wydobycie węgla na Śląsku, musimy to przenegocjować z KE, bo zobowiązaliśmy się do ograniczenia do 2049 r. Musimy zatrzymać schodzenie z wydobycia z węgla – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Zgodnie z zawartymi porozumieniami z Brukselą oraz górnikami w Polsce ostatnia kopalnia węgla kamiennego ma zostać zamknięta do 2049 roku.

W Polsce zużywa się około 55 mln ton węgle rocznie, z Rosji braliśmy 7 mln ton, wylicza poseł. I podkreśla, że „nie jesteśmy w kryzysie tylko w chwilowym załamaniu”, bo węgla nie zabraknie.

Problem nas chwilowo przytłacza, ale ta ilość węgla, która przypłynie do Polski, pokryje zapotrzebowanie do połowy przyszłego roku – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Rozwój OZE w Polsce

Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju zaznacza też, że niezależnie od energetyki węglowej Polska przoduje w Europie w instalacji źródeł odnawialnych.

Energetyka odnawialna to 34,8 proc. w zainstalowanych w Polsce mocach produkcyjnych. Produkcja energii z OZE jest zaś na poziomie 17 proc. Wykonaliśmy już zobowiązania określone na 2025 r., jesteśmy liderem w UE jeśli chodzi o budowę OZE. Mamy natomiast zaniedbania jeśli chodzi o ich różnorodność – mówi Krzysztof Tchórzewski.

Jego zdaniem, nie powinniśmy też zatrzymywać rozwoju energetyki gazowej.

Zgodnie z przyjętą na początku 2021 r. Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. nasz kraj planuje stopniowo zmniejszać produkcję energii z węgla. Ma on odpowiadać za nie więcej niż 56 proc. produkcji w 2030 r. wobec ok. 70 proc. obecnie.

Z kolei gaz ziemny ma być w energetyce paliwem przejściowym w czasie transformacji energetycznej. Za to odnawialne źródła energii mają w 2030 r. odpowiadać za 30 proc. zużycia energii. W 2020 r. Polska osiągnęła cel 15 proc. OZE w zużyciu energii.

Opracowanie: Katarzyna Mokrzycka