{"vars":{{"pageTitle":"Teleinformatyka nie dla kobiet. Alarmujące dane OECD","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","firma","gender-balance","ict","it","kobiety","main","mezczyzni","najnowsze","oecd","organizacja-wspolpracy-gospodarczej-i-rozwoju","rozwoj-osobisty","rozwoj-technologiczny","studia-it","technologie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"30 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":527088}} }
300Gospodarka.pl

W tej branży dominują mężczyźni. OECD alarmuje: Czas zmienić system kształcenia

Bardzo mało kobiet specjalizuje się w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) – alarmuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sektor ICT w Polsce zdominowany jest przez mężczyzn. Taki stan rzeczy będzie się utrzymywał dopóki nie zapadną istotne zmiany w kształceniu.

Z danych OECD wynika, że znacznie więcej mężczyzn niż kobiet zostaje specjalistami ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne), a różnica ta utrzymuje się we wszystkich krajach. W państwach należących do OECD odsetek mężczyzn pracujących jako specjaliści ICT jest od trzech do ośmiu razy wyższy niż odsetek kobiet pracujących na takich stanowiskach.

Światowy problem

– Gospodarki o najwyższym udziale specjalistów ICT w całej sile roboczej, takie jak Izrael, Szwecja i Finlandia, mają najwyższy odsetek kobiet specjalizujących się w ICT. Jednak nawet te kraje wykazują trwałą i znaczącą lukę: 3 proc. do 4 proc. kobiet zajmuje te stanowiska w porównaniu z 11 proc. mężczyzn – podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).


Zobacz też: Kobiety częściej korzystają z home office. To jednak utrwala schematy


W Polsce tylko 1 proc. kobiet specjalizuje się w ICT, z kolei mężczyzn z tą samą specjalizacją mamy 5 proc. Ogólnie, niezależnie od płci, w kontekście teleinformatyki jesteśmy w ogonie krajów. Za nami znalazły się tylko Włochy, Grecja i Turcja (na łącznie 31 państw).

Poniższe zestawienie państw OECD przygotowała na podstawie europejskich i krajowych badań siły roboczej. Dane dotyczą 2021 r.

Eksperci wskazują, że pandemia COVID-19 uwidoczniła i przyspieszyła zapotrzebowanie na umiejętności w zakresie ICT we wszystkich sektorach gospodarki, a rosnąca liczba miejsc pracy w sektorze ICT może zwiększyć możliwości zatrudnienia kobiet. W latach 2011-2021 liczba specjalistów ICT w UE wzrosła o prawie 3 miliony.

Jednak tylko jedno na pięć nowo utworzonych miejsc pracy jest zajmowane przez kobiety. W ciągu ostatniej dekady ogólny udział kobiet pracujących na stanowiskach specjalistycznych ICT wzrósł jedynie o 1 punkt procentowy.

Trzeba zacząć od kształcenia dziewczynek

– Postęp jest zbyt powolny, a perspektywy zmian są mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w wieku 15 lat średnio mniej niż 1 proc. dziewcząt w krajach OECD aspiruje do zostania specjalistami w dziedzinie ICT, w porównaniu z prawie 8 proc. chłopców – ocenia OECD.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie OECD wskazuje kierunki działania. We wczesnych latach programy nauczania muszą przezwyciężać uprzedzenia płciowe i stereotypy dotyczące matematyki i nauk ścisłych. W średnim wieku należy aktywnie zachęcać dziewczęta i młode kobiety do podejmowania studiów STEM (science, technology, engineering, mathematics). A w późniejszych latach kobiety powinny mieć równy dostęp do usług przekwalifikowujących.

– Specjaliści ICT kształtują przyszłość dzięki nowym technologiom. Włączenie większej liczby kobiet i innych niedostatecznie reprezentowanych grup w rozwój ICT przyniesie różnorodne perspektywy, które są potrzebne do stworzenia bardziej sprzyjającej włączeniu społecznemu cyfrowej przyszłości – podkreślają eksperci z OECD.

Polecamy również: