{"vars":{{"pageTitle":"Tereny dotknięte powodzią. Są informacje o aptekach i dostępie do lekarzy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","powodz","powodzianie","szczepienia","szpitale","woda","woda-pitna","zdrowie","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"16 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":725445}} }
300Gospodarka.pl

Tereny dotknięte powodzią. Są informacje o aptekach i dostępie do lekarzy

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że chociaż część aptek na zalanych terenach została zamknięta bądź pracuje krócej, hurtownie i wytwórcy działają normalnie. Natomiast dla pacjentów, którzy nie wiedzą, gdzie mogą skorzystać z pomocy medycznej, udostępniono specjalną infolinię.

Infolinię uruchomił NFZ. Należy dzwonić pod numer tel. 800 190 590. Infolinia działa całą dobę.

– Pacjenci z danej przychodni na zalanych terenach będą mogli skorzystać z dowolnej przychodni na terenach regionów sąsiadujących – powiedział prezes Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w trakcie koneferencji prasowej.

Działalność aptek

Jeżeli chodzi działalność aptek, to jak poinformował Łukasz Pietrzak Główny Inspektor Farmaceutyczny, 5 aptek zalanych jest w Głuchołazach, a 11 w Nysie.

Hurtownie i wytwórcy leków pracują normalnie. […] Wojewodowie będą aktualizowali listę czasu pracy aptek. Niektóre apteki z powodu braku prądu musiały skrócić czas pracy – wyjaśnił Łukasz Pietrzak.

I wyjaśnił, że w sytuacji zagrożenia życia, apteki mogą wystawiać recepty.

Przestrzegamy, żeby nie korzystać z leków, które były zalane. Mogą być zanieczyszczone – wskazał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Uwaga na wodę

Woda powodziowa może być skażona drobnoustrojami i toksynami.

Tam, gdzie ujęcia zostały skażone, woda jest odcinana. Nie powinno się sięgać do środków domowego uzdatniania wody. Należy pić wodę tylko butelkowaną bądź z beczkowozu – powiedział Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

I dodał, że po opadnięciu wody budynki trzeba będzie zdezynfekować. Zapewnił jednocześnie, że GIS ma zabezpieczone odpowiednie ilości chlorowych środków dezynfekujących oraz szczepionek do szczepień interwencyjnych.

Mowa tu zwłaszcza o szczepionkach przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, żółtaczce typu A.

Nie wyznaczamy punktów szczepień. Szacujemy potrzeby. Mamy zamówienie na 500 dawek z woj. dolnośląskiego – wyjsąsnił Paweł Grzesiowski.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego zaszczepić powinny się przede wszystkim osoby, które miały stały kontakt z wodą powodziową, np. ratownicy.

To też może Cię zainteresować: