{"vars":{{"pageTitle":"Tetra Pak chce stworzyć opakowania neutralne klimatycznie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["materialy-odnawialne","neutralnosc-klimatyczna","opakowania","recykling","tetra-pak"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"26 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":123873}} }
300Gospodarka.pl

Tetra Pak chce stworzyć opakowania neutralne klimatycznie

Tetra Pak chce stworzyć zrównoważone klimatycznie opakowania na żywność. Mają pochodzić z recyklingu, a produkcja być neutralna pod względem emisji CO2.

Tetra Pak, największy na świecie producent opakowań produktów spożywczych, zamierza wprowadzić na rynek nowe opakowanie, które będzie wykorzystywać materiały odnawialne i pochodzące z recyklingu. Jego produkcja ma być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W zamierzeniu opakowanie ma także przyczynić się do ograniczenia strat i marnowania żywności oraz pomóc rozwijać gospodarkę o obiegu zamkniętym.

„Standardowy karton Tetra Pak jest wykonany w około 70 proc. z tektury, która pochodzi z drewna, materiału odnawialnego. Całość tektury używanej do produkcji posiada certyfikat FSC, co oznacza, że pochodzi tylko z odpowiedzialnie zarządzanych lasów” – podał 300Gospodarce producent opakowań.

Tetra Pak poinformowała, że planuje zwiększenie w produkcji udziału tworzyw sztucznych pochodzących z innego odnawialnego materiału – trzciny cukrowej.

300Gospodarka zapytała też, jaki procent opakowań Tetra Pak jest dziś poddawany recyklingowi średnio na świecie oraz w Polsce.

„Obecnie w Europie w recyklingu jest ponad połowa kartonów do płynnej żywności. W Polsce w 2019 roku stopa recyklingu tych opakowań osiągnęła 38 proc.” – dowiedzieliśmy się od Tetra-Pak.

Firma dodała, że inwestuje w rozwój infrastruktury recyklingowej w Polsce. Niedawno połączyła siły ze Stora Enso, głównym dostawcą tektury, aby zbudować nową linię do recyklingu w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.

Po raz pierwszy Tetra Pak wprowadziła opakowanie w całości zrobione z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego w 2014 roku. Jak dodaje przedsiębiorstwo, do 2025 r. do produkcji chce używać również 10 proc. plastiku z recyklingu.

Lavazza chce być neutralna klimatycznie do 2030 roku