{"vars":{{"pageTitle":"Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii: emisje CO2 z ich systemu energetycznego mogą być ujemne już w 2033","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["co2","dwutlenek-wegla","ekologia","emisja-co2","energetyka","klimat","przemysl","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59117}} }
300Gospodarka.pl

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii: emisje CO2 z ich systemu energetycznego mogą być ujemne już w 2033

Zgodnie z raportem brytyjskiego National Grid emisje CO2 z krajowego systemu energetycznego mogą stać się ujemne już w 2033 r., jeśli Wielka Brytania będzie stosować technologię wychwytywania dwutlenku węgla obok większej liczby źródeł OZE, pisze The Guardian.

Państwowy operator sieci energetycznej w poniedziałek przedstawił swoją wizję „negatywnej emisji” sieci, która obejmowałaby 30 mln pojazdów elektrycznych na brytyjskich drogach oraz 8 mln pomp ciepła używanych do zastąpienia kotłów gazowych w domach.

National Grid oczekuje, że od chwili obecnej do 2050 r. rocznie będzie budowanych średnio 1,4 GW źródeł fotowoltaicznych i 1,4 GW wiatrowych. Rozpowszechnianie pojazdów elektrycznych pozwoli im funkcjonować jako inteligentnie ładujące się „akumulatory” pomagające zbalansować sieć energetyczną.

National Grid przewiduje również rewolucję w zakresie zużycia energii przez konsumentów, w tym znacznie większej efektywności energetycznej i zaprzestania stosowania kotłów gazowych.

Zamiast tego miliony domów będą zużywać mniej niż jedną trzecią zużywanej obecnie energii i będą polegać na pompach ciepła wyposażonych w termiczne „baterie cieplne”.

A teraz pokażemy wam, jak National Grid prognozuje zapotrzebowanie na energię w sektorze transportu.


Czytaj także: Brytyjski rząd chce rozruszać gastronomię. Dopłaci do połowy posiłku od poniedziałku do środy