{"vars":{{"pageTitle":"To nie jest czas na oszczędzanie. Rosnące koszty życia utrudniają odkładanie pieniędzy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["depozyty","finanse","finanse-osobiste","inwestycje","lokaty","najnowsze","oszczedzanie"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"2 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":476649}} }
300Gospodarka.pl

To nie jest czas na oszczędzanie. Rosnące koszty życia utrudniają odkładanie pieniędzy

Co trzeci Polak w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie zgromadził żadnych pieniędzy ze względu na rosnące koszty utrzymania, wynika z badania „Oszczędzanie Polaków podczas inflacji”, przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Blisko 70 proc. Polaków przyznaje, że obecnie jest im coraz trudnej oszczędzać pieniądze. Podobnie liczna grupa uważa, że chcąc odkładać, muszą zrezygnować z jakichś wydatków.

– W gronie konsumentów, którzy nie są w stanie gromadzić żadnych oszczędności, 67 proc. wskazuje, że wydaje wszystkie pieniądze na bieżąco. Co piąty stwierdza, że odkładanie oznaczałoby zbyt wiele wyrzeczeń. Ale co 20. przyznaje, że nie panuje nad portfelem i zwykle wydaje za dużo – czytamy w komunikacie KRD.

– Tylko 7 proc. badanych w przypadku problemów finansowych może liczyć na rodzinę lub partnera – podaje KRD.

Około 13 proc. badanych nie zamierza oszczędzać w najbliższej przyszłości, ale 54 proc. osób już tak. Aż jedna trzecia nie jest w stanie określić, czy będzie to możliwe ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Spośród tych, którzy chcą gromadzić finansowe zapasy, szczególnie często zamierzają to robić konsumenci z młodszych grup wiekowych, tj. 18-24 lata oraz 25-34 lata.

Tymczasem ponad jedna Polaków deklaruje, że posiada oszczędności, ale 40 proc. z nich było zmuszonych sięgnąć po zgromadzone środki z powodu rosnących cen i kosztów utrzymania. 31 proc. osób wykorzystało w tym celu jedną dziesiątą odłożonych pieniędzy, 37 proc. „odmroziło” 30 proc. gotówki, a 23 proc. badanych zużyło niemal połowę oszczędności, podkreślono.

Do posiadania oszczędności bardziej przyznają się mężczyźni niż kobiety (60 proc. vs 49 proc.), jednocześnie to kobiety częściej po nie sięgają (44 proc. wobec 33 proc. mężczyzn).

W obecnych warunkach ekonomicznych nie jest jednak ławo odkładać. Odczuwa to prawie 69% respondentów, a 59% uważa, że po kolejnych podwyżkach cen towarów i usług w ogóle nie będzie ich na to stać. Ci, którzy chcą się zabezpieczyć finansowo, przyznają, że będą musieli zrezygnować z różnych wydatków. Stwierdza tak 67% osób. Tylko 36% udaje się odkładać co miesiąc taką samą, ściśle określoną kwotę.

Badanie „Oszczędzanie Polaków podczas inflacji” zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (N=1008) metodą CAWI.

Polecamy: