{"vars":{{"pageTitle":"To oni gasili pożary w Grecji. Strażaków ubyło w UE, ale wzajemna pomoc działa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fale-upalow","main","najnowsze","pozary","pozary-lasow","straz-pozarna","strazacy","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"9 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600578}} }
300Gospodarka.pl

To oni gasili pożary w Grecji. Strażaków ubyło w UE, ale wzajemna pomoc działa

Zawodowi strażacy stanowią jedynie 0,2 proc. całkowitej liczby zatrudnionych w Unii Europejskiej. Mimo, że w 2022 roku było ich mniej niż rok wcześniej, państwa UE udostępniły w tym roku większe zasoby gaśnicze do pomocy innym krajom.

Rozległe pożary na południu Europy regularnie przypominają o pracy strażaków. W lipcu 2023 roku płonęły lasy w Grecji i we Włoszech. W sierpniu kolejna fala upałów i pożarów dotknęła Portugalię.

Ilu jest zawodowych strażaków w UE?

Dane na temat liczby osób zatrudnionych jako strażacy podał niedawno unijny urząd statystyczny Eurostat. We wszystkich państwach członkowskich zawodowych strażaków było w 2022 roku niemal 360 tysięcy. Dane te nie uwzględniają ochotniczych straży pożarnych.

Liczba ta stanowiła 0,2 proc. całkowitego zatrudnienia w UE. W porównaniu z 2021 r. łączna liczba strażaków zmniejszyła się o 2 800 osób.


Czytaj też: Dane to potwierdzają. Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów


Wśród krajów UE, dla których dostępne są wiarygodne dane, to Grecja jest państwem, które ma najwyższy udział strażaków wśród osób zatrudnionych. Na drugim i trzecim miejscu były Estonia i Cypr. Najniższy udział miały natomiast Holandia i Francja.

Porównanie państw członkowskich UE pod tym kątem pokazuje poniższa grafika.

Pomoc dla Grecji

W Unii Europejskiej obowiązuje tak zwany mechanizm ochrony ludności. W jego ramach państwa mogą poprosić o wsparcie, kiedy rozmiar klęski żywiołowej przekracza możliwości ich służb ratowniczych.

Już przed sezonem letnim kraje członkowskie Unii poczyniły pewne przygotowania do możliwych pożarów. W sumie 10 państw UE udostępniło łącznie 24 samoloty gaśnicze i 4 śmigłowce do dyspozycji innych państw na wypadek sytuacji kryzysowej. Było to dwa razy więcej w porównaniu z flotą dostępną 2022.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Ponadto ponad 450 strażaków, pochodzących z 11 różnych krajów UE, zostało już przed sezonem letnim rozmieszczonych we Francji, Grecji i Portugalii.

W lipcu 2023 mechanizm ochrony ludności wykorzystała Grecja. W gaszeniu tamtejszych pożarów wzięło udział 80 strażaków z Bułgarii, Malty i Rumunii, którzy zostali już wcześniej wysłani do tego kraju.

Grecji udostępniono też 7 bombowców wodnych i wysłano ponad 50 strażaków do ich obsługi z Włoch, Francji, Chorwacji i Cypru. Dodatkowo do Grecji udało się 360 strażaków i 108 pojazdów gaśniczych z Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Serbii.

Polecamy także: