{"vars":{{"pageTitle":"Trują najmniej, cierpią najbardziej. Kraje wyspiarskie na pierwszej linii w walce ze zmiany klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dochod-per-capita","katastrofy-klimatyczne","katastrofy-naturalne","kraje-wyspiarskie","main","najnowsze","onz","powodzie","sids","zmiana-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710581}} }
300Gospodarka.pl

Trują najmniej, cierpią najbardziej. Kraje wyspiarskie na pierwszej linii w walce ze zmiany klimatu

Do 9 proc. PKB rocznie tracą małe państwa wyspiarskie z powodu katastrof naturalnych. Te kraje najbardziej odczuwają skutki zmian klimatu, mimo, że same mają niecały 1 proc. udziału w globalnej emisji gazów cieplarnianych.

O skali zagrożeń jakie niosą za sobą postępujące zmiany klimatu dla krajów Rozwijających się Małych Państw Wyspiarskich (Small Island Developing States – SIDS) pisze Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym Tygodniku Gospodarczym.

Ofiary zmian klimatycznych

Mimo, że Małe Państwa Wyspiarskie odpowiadają za niecały 1 proc. emisji gazów cieplarnianych to są najbardziej narażone na zagrożenia związane z katastrofami naturalnymi. Według ONZ straty państw SIDS z powodu zmian klimatu wynoszą rocznie między 1 proc. a 9 proc. PKB. Kraje wyspiarskie stanowią dwie trzecie państw najbardziej dotkniętych katastrofami z powodu ocieplania się klimatu.

Podtopienia najbardziej niszczą infrastrukturę wyspiarską . Rocznie powodziami objętych jest rocznie od 0,13 do 0,94 proc. łącznej powierzchni wszystkich krajów SIDS. Terytorium zagrożone zalaniem może się powiększyć trzykrotnie do 2050 roku, przy wzroście średniej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

Wysokie dochody nie pomagają

Państwa Wyspiarskie należą do dobrze rokujących krajów rozwijających się. Aż 60 proc. z nich zalicza się do grupy o średnio-wyższych dochodach. Są to jednak kraje, które najszybciej odczuwają skutki zmian klimatycznych, co odbija się na zaufaniu zagranicznych inwestorów. Największa część wpływów w gospodarkach wyspiarskich pochodzi z: turystyki, usług, rolnictwa, a także z rybołówstwa i eksploatacji surowców naturalnych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Z drugiej strony część krajów wyspiarskich ze względu na wysokie dochody będzie miała ograniczone środki z tytułu Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA). Niektóre z tych państw, z wysokim dochodem per capita, stracą wkrótce całkowicie dostęp do funduszy w ramach ODA. W obliczu dużego zagrożenia katastrofami naturalnymi, ograniczanie Państwom Wyspiarskim pomocy rozwojowej osłabi ich możliwości zarówno przeciwdziałania jak i walki ze skutkami zmian klimatu.

Grupa Rozwijających się Małych Państw Wyspiarskich składa się z 39 krajów oraz 18 niepaństwowych terytoriów. Na tym obszarze zamieszkuje 65 milionów osób, co stanowi mniej niż 1 proc. światowej populacji. Są to głównie mieszkańcy ponad 1000 wysp, w regionie Karaibów i Oceanii oraz regionu Oceanu Indyjskiego czy Atlantyku.

Polecamy: