{"vars":{{"pageTitle":"TSUE oddala wniosek Polski o uchylenie postanowienia ws. Izby Dyscyplinarnej SN","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["izba-dyscyplinarna","komisja-europejska","polityka","prawo","sad-najwyzszy","sadownictwo","tsue"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"7 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":199717}} }
300Gospodarka.pl

TSUE oddala wniosek Polski o uchylenie postanowienia ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oddaliła wniosek Polski o uchylenie postanowienia z 14 lipca 2021 roku. Nakazano w nim natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów krajowych dot. właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Postanowienie miało obowiązywać do czasu rozpatrzenia skargi złożonej przez Komisję Europejską (KE). Skarga ta, wniesiona w kwietniu 2021 roku, dotyczy polskiej nowelizacji kilku ustaw o sądownictwie. Nowelizacja weszła w życie 14 lutego 2021 roku.

Co zarzuca Polsce KE?

Według Komisji, na mocy nowelizacji zakazano polskim sądom badania czy został spełniony wymóg niezawisłości i bezstronności sędziów.

Ponadto KE kwestionuje przepisy ustanawiające wyłączną właściwość Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego do rozpoznawania zarzutów i zagadnień dotyczących braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego.

KE zakwestionowała również powierzenie Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość i bezstronność nie są zagwarantowane, właściwości do orzekania w sprawach dotyczących statusu sędziów.

Postanowienie TSUE z 14 lipca

W oczekiwaniu na wyrok w tej sprawie, Komisja wystąpiła do Trybunału z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych. Miało to być m.in. zawieszenie stosowania przepisów dot. Izby Dyscyplinarnej oraz przepisów dot. badania niezawisłości sędziego i niezależności sądu.

Wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, postanowieniem z 14 lipca 2021 roku uwzględniła wszystkie środki tymczasowe, o które wnioskowała Komisja. Zobowiązała również Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dot. uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu wydania wyroku.

Wniosek o uchylenie postanowienia

Polska wniosła do TSUE o uchylenie powyższego postanowienia i przekazanie sprawy do rozpoznania przez Wielką Izbę TSUE. Wskazywała we wniosku na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 roku, który orzekł, że postanowienie Trybunału jest sprzeczne z polskim porządkiem konstytucyjnym.

Wczoraj Rosario Silva de Lapuerta oddaliła złożony przez Polskę wniosek. Podkreśliła, że zgodnie z regulaminem postępowania, wiceprezes Trybunału orzeka samodzielnie w przedmiocie wniosków o zawieszenie wykonania aktu lub o zastosowanie innych środków tymczasowych albo natychmiast przekazuje wniosek Trybunałowi.

To oznacza, że była ona właściwą osobą do wydania postanowienia w tej sprawie, a wniosek Polski, by sprawę przekazać Wielkiej Izbie, nie miał właściwych podstaw.

Wiceprezes odniosła się także do argumentu dotyczącego zmiany okoliczności sprawy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału zasada pierwszeństwa prawa Unii ustanawia prymat prawa Unii nad prawem państw członkowskich – wskazała.

Dodała, że przepisy krajowe dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich mogą być przedmiotem kontroli w świetle prawa unijnego.

Podsumowując swoje rozstrzygnięcie, wiceprezes TSUE stwierdziła, że:

Okoliczność, że krajowy trybunał konstytucyjny stwierdza, iż takie środki są sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym danego państwa członkowskiego, w żaden sposób nie wpływa na powyższą ocenę. Zgodnie bowiem z zasadą pierwszeństwa prawa Unii okoliczność, że państwo członkowskie powołuje się na przepisy prawa krajowego, nawet jeśli są one rangi konstytucyjnej, nie może naruszać jedności i skuteczności prawa Unii.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND