{"vars":{{"pageTitle":"TSUE: Skarga ws. kopalni w Turowie została wykreślona z rejestru spraw","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czechy","kara","kopalnia-turow","polska","tsue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"9 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":259714}} }
300Gospodarka.pl

TSUE: Skarga ws. kopalni w Turowie została wykreślona z rejestru spraw

Sprawa dot. warunków wydobycia w kopalni węgla brunatnego w Turowie została wykreślona z rejestru spraw zawisłych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) – podał Trybunał.  To następstwo ugody polsko-czeskiej w sprawie kopalni.

Na koncie TSUE na Twitterze czytamy:

Porozumienie z Czechami

Polsko-czeska umowa w sprawie kopalni w Turowie została podpisana 3 lutego.

Na jej podstawie Polska zobowiązała się do zapłaty 45 mln euro (35 mln euro w ramach bezpośredniego transferu między krajami, a 10 mln euro przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej).

Zgodziła się też się dobudować funkcjonującą w pełni barierę podziemną, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych z Czech na terytorium Polski. Uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Do końca wydobycia w kopalni Turowie ma być monitorowany hałas, poziom zanieczyszczenia powietrza i osunięć gruntów oraz poziom wód podziemnych.

Nadzór UE  jeszcze potrwa

Nadzór ze strony instytucji unijnych nad wykonywaniem umowy ma trwać 5 lat.

Spór polsko-czeski, który trafił do Trybunału Sprawiedliwości, dotyczył wydania przez polskiego ministra klimatu w marcu 2020 r. sześcioletniej koncesji na wydobycie węgla w kopalni odkrywkowej w Turowie bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko (zgodnie z obowiązującymi wówczas w Polsce przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie możliwe było wydanie takiej koncesji jednorazowo, maksymalnie na 6 lat).

Czechy uznały, że nie przeprowadzając oceny oddziaływania na środowisko, Polska naruszyła prawo Unii i we wrześniu 2020 r. wniosły sprawę do Komisji Europejskiej. Komisja po wydaniu uzasadnionej opinii, w lutym 2021 roku skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

W maju TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w Turowie jako środka tymczasowego do czasu rozstrzygnięcia skargi, złożonej przez Czechy. W czerwcu Czechy złożyły do TSUE wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia. We wrześniu TSUE nałożył na Polskę 500 tys. euro kary.

Chips Act. UE chce mieć większą rolę w światowej produkcji mikroprocesorów