{"vars":{{"pageTitle":"Turów: trwają negocjacje, ale Czechy przyznały, że nie dążą do natychmiastowego zamknięcia kopalni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czechy","elektrownia-turow","energetyka","michal-kurtyka","polska","prawo","richard-brabec","tsue","turow"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149634}} }
300Gospodarka.pl

Turów: trwają negocjacje, ale Czechy przyznały, że nie dążą do natychmiastowego zamknięcia kopalni

Negocjacje Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie rozpoczęły się w czwartek i są kontynuowane. Jak dotąd negocjatorzy wstrzymywali się od komentarzy, choć Czechy przyznają, że nie chcą natychmiastowego zamknięcia kopalni.

Do Pragi udała się czteroosobowa delegacja ministrów pod przewodnictwem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, by negocjować formę umowy między Polską a Czechami w sprawie kopalni w Turowie. W składzie delegacji jest też wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin i przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Minister środowiska Czech Richard Brabec poinformował, że Czechy rozważą wycofanie skargi do TSUE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, o ile Polska spełni wynegocjowane w umowie warunki.

Dodał także, że warunki te nie zostały jeszcze określone. O propozycji strony czeskiej dotyczącej umowy między państwami przedstawionej w poniedziałek pisaliśmy tutaj.

„Celem strony czeskiej nie było natychmiastowe zakończenie działalności. Chcemy jednak, by rozszerzenie jej działalności było możliwe dopiero po spełnieniu warunków” – wskazał także Brabec.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką podkreślił też, że celem umowy jest długotrwała, rozszerzona współpraca – podała agencja ISB News.

Jak zauważył, Polska Grupa Energetyczna (PGE) powinna brać pod uwagę, że działalność zbliżająca się do granicy czeskiej powinna uwzględniać potrzeby także drugiego z państw.

„Bardzo ważne jest to, że do porozumienia chcemy wpisać wypracowane rozwiązania w dłuższą perspektywę współpracy przygranicznej” – powiedział Kurtyka.

Wodór, oddział w USA i dopuszczenie Covid Detectora. Oto plany ML System na kolejne miesiące