{"vars":{{"pageTitle":"Rząd chce zakończenia sporu o Turów. Tymczasem Czechy wnioskują o kary dla Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czechy","jacek-sasin","kopalnia","michal-kurtyka","pge","polska","tsue","turow","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":148567}} }
300Gospodarka.pl

Rząd chce zakończenia sporu o Turów. Tymczasem Czechy wnioskują o kary dla Polski

Rząd przyjął dzisiaj uchwałę w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Tymczasem, Czechy złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, podał Trybunał.

Uchwała rządu: zakończyć spór

Uchwała Rady Ministrów zobowiązuje członków rządu do „podjęcia […] wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu […] na drodze ugody„, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

„Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską dotyczącego Kopalni Węgla Brunatnego Turów, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska” – czytamy w komunikacie.

Rada Ministrów zobowiązała do podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zgodnie z interesem politycznym Polski.  W uchwale zobowiązano do podjęcia tych działań Jacka Sasina – wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych; Michała Kurtykę – ministra klimatu i środowiska; Zbigniewa Rau – ministra spraw zagranicznych;  Konrada Szymańskiego – ministra do spraw Unii Europejskiej.

Działania, o których mowa dotyczą stworzenie strategii postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym również wykonywania dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.

Czechy wniosły skargę do TSUE

Tymczasem Czechy złożyły dziś do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, podał Trybunał.

„Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez #Polska kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia #węgielbrunatny w kopalni #Turów w pobliżu czeskiej granicy” – podał TSUE na Twitterze.

Tło konfliktu o Turów

Blisko miesiąc temu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia skargi, złożonej przez Czechy w tej sprawie, a dotyczącej uwarunkowań środowiskowych.

Po wydaniu przez TSUE decyzji, strona polska podjęła – zainicjowane przez samorządowców – negocjacje z Czechami. Uzgodniono także porozumienie ramowe, które zobowiązuje Polskę do inwestycji, ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska, a Czechy – do wycofania sprawy kopalni z TSUE.

Polska zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która ma badać kwestie środowiskowe, a PGE ma przeprowadzić do końca inwestycje ekranu, który będzie eliminował odpływ wody. Ponadto Grupa PGE ma prowadzić prace przy wałach, by zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską. Planowane inwestycje o wartości 40-45 mln euro mają być współfinansowane z budżetu państwa, jak i samorządów i PGE.

Umowa bilateralna w tej sprawie jest przygotowywana przez stronę czeską i ma zostać zawarta w ramach art. 273 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Kopalnia Turów dostarcza węgiel dla elektrowni w Turowie, która zapewnia do 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc.. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

Turów: Polska otrzymała od Czech projekt porozumienia, negocjacje ruszą w tym tygodniu