{"vars":{{"pageTitle":"Tyle kosztuje wynajęcie mieszkania w europejskich miastach. Jak wypada Warszawa?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","czynsz","inflacja","main","mieszkania","mieszkania-na-wynajem","najnowsze","polska","stawki-czynszu","warszawa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":719688}} }
300Gospodarka.pl

Tyle kosztuje wynajęcie mieszkania w europejskich miastach. Jak wypada Warszawa?

W porównaniu z innymi stolicami państw należących do Unii Europejskiej, wysokość czynszów za najem mieszkania w Warszawie nie należy do najwyższych. Polska jest za to jednym z unijnych liderów pod względem tempa wzrostu czynszów.

Jak wynika z danych Eurostatu wzrost ceny najmu mieszkań w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Średnio czynsz w UE jest dziś wyższy o 10,9 proc. w porównaniu do danych z maja 2019 r.

Polska z dużym wzrostem wysokości czynszów

Jednak Polska się pod tym względem wyróżnia. U nas wysokość czynszów między majem 2019 r. a majem 2024 wzrosła aż o 47 proc. Wyprzedziły nas jedynie Węgry, notujące 50 proc. wzrostu w tym samym okresie. W pierwszej trójce liderów wzrostu znalazła się jeszcze Słowenia.

– Czynsze najmu mieszkań we wszystkich krajach Europy, nie tylko w Polsce, przez ostatnie lata miały bardzo korzystne warunki do wzrostu. Ten rozwój jest wynikiem wysokiego poziomu inflacji, spowodowanej rosnącymi kosztami energii elektrycznej i gazu, rosnącymi stopami procentowymi oraz wysokimi cenami nieruchomości. Dodatkowo dla niektórych grup społeczeństwa najem mieszkania nie jest koniecznością, a świadomym wyborem, związanym z różnymi czynnikami kulturowymi, mobilnością lub preferencją unikania długoterminowych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty hipoteczne (lub niemożnością do ich podjęcia) – tłumaczą eksperci z Cushman&Wakefield w raporcie „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”.

Warszawa nie aż taka droga

Pomimo tego, że Polska jest jednym z liderów wzrostu czynszów w UE, pod względem ich wysokości Warszawa plasuje się dopiero na 13. miejscu.

Ale tu ważna uwaga – porównanie, jakie przytaczamy, dotyczy kwot nominalnych i nie uwzględnia siły nabywczej płac.

W takim ujęciu najdrożej w Europie jest w Dublinie, Amsterdamie i Luksemburgu, gdzie za lokal z jedną sypialnią w centrum miasta trzeba zapłacić od 1600 do 2000 euro, a za 2-pokojowe mieszkanie poza centrum od 1200 do 1800 euro miesięcznie. Jeżeli chodzi o UE, najtaniej jest wynajmować mieszkania w stolicy Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Grecji i Węgier. Tu przeciętnie najem mieszkania w centrum kosztuje od 500 do 600 euro.

Jednocześnie różnice w średniej cenie pomiędzy centrum miasta a jego peryferiami wynoszą od 89 euro w Atenach aż do 472 euro w Kopenhadze. W Warszawie ta rozbieżność sięga 260 euro.

Natomiast poza Unią Europejską, ale wciąż w granicach Starego Kontytnetu, droższy jest jeszcze Londyn, gdzie wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w centrum kosztuje ponad 2500 euro za miesiąc, a poza centrum niemal 2000 euro. Drogo jest też w stolicy Szwajcarii, gdzie czynsz w centrum to koszt 2200 euro, a poza nim zapłacić trzeba 1660 euro miesięcznie.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: