{"vars":{{"pageTitle":"Joanna Tyrowicz kandydatką senackiej większości do Rady Polityki Pieniężnej. To już oficjalne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["joanna-tyrowicz","makroekonomia","najnowsze","nbp","polityka","rada-polityki-pienieznej","rpp","senat"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336236}} }
300Gospodarka.pl

Joanna Tyrowicz kandydatką senackiej większości do Rady Polityki Pieniężnej. To już oficjalne

Joanna Tyrowicz została zgłoszona jako kandydatka na członkinię Rady Polityki Pieniężnej przez senacką większość. Poinformował o tym senator Jacek Bury z partii Polska 2050.

– Wspólnie z senatorami zgłosiliśmy kandydaturę Joanny Bożeny Tyrowicz na członka Rady Polityki Pieniężnej – poinformował senator Bury na Twitterze.

Popierana przez senacką większość Tyrowicz ma największe szanse na wybór przez Senat. O tym, że to ona właśnie będzie kandydatką opozycji mającej większość w Izbie Wyższej po raz pierwszy informowano już w grudniu 2021 r. Pisaliśmy o tym m. in. tutaj. 

Po formalnym zgłoszeniu, jakiego dokonał senator Jacek Bury, teraz nad kandydaturą będzie głosował Senat. Na razie Joanna Tyrowicz nie ma kontrkandydatów.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W porządku obrad trwającego obecnie posiedzenia Senatu nie ma punktu o wyborze nowej osoby do RPP. Prawdopodobnie wybór zostanie dokonany dopiero po przerwie wakacyjnej. Czyli na posiedzeniu rozpoczynającym się 7 września.

Prof. Joanna Tyrowicz w RPP

Joanna Tyrowicz jest profesorem na Uniwesrystecie Warszawskim. W latach 2007-2017 była doradcą ekonomicznym w Instytucie Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego, gdzie zajmowała się analizami rynku pracy i sytuacji gospodarstw domowych. Jest współzałożycielką i zarządzającą think tanku GRAPE-Group for Research in APplied Economics.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) to organ Nardowego Banku Centralnego. To własnie ten organ m. in. ustala wysokość stóp procentowych. W skład Rady wchodzą: przewodniczący, którym z automatu jest prezes NBP (obecnie Adam Glapińaki) oraz 9 członków. Są oni powoływani w równej liczbie przez: Prezydenta RP, Sejm i Senat.

W związku z ostatnim odwołaniem członka RPP Rafały Sury, Senat musiał zgłosić kandydata na nowego członka Rady.

Kadencja Sury w RPP kończyła się co prawda dopiero w listopadzie przyszłego roku, ale zrezygnował on wcześniej, z powodu wyboru na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nasz wywiad z nową kandydatką do RPP – i najprawdopodobniej nową członkinią Rady – można przeczytać pod tym linkiem.